REKLAMA

NGO chcą wysłuchania ws. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Apelują do Sejmu i Senatu

  • Autor: Justyna Sobolak
  • 18 grudnia 2015 13:47
NGO chcą wysłuchania ws. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Apelują do Sejmu i Senatu "Obywatele mają prawo zabrać głos i być wysłuchani" - twierdzą organizacje pozarządowe ot.trybunal.gov.pl)

Organizacji pozarządowe, zajmujące się monitorowaniem tworzonego prawa oraz przejrzystości i otwartości procesu legislacyjnego, wystosowały apel do Sejmu i Senatu o zorganizowanie wysłuchania ws. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

„W związku z trwającymi obecnie w Sejmie pracami nad projektem zmian ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zwracamy się z prośbą o umożliwienie obywatelom udziału w debacie poprzez zorganizowanie wysłuchania publicznego na temat projektowanej ustawy” – piszą organizacje pozarządowe.

Pod listem podpisały się: Amnesty International Polska, Fundacja im. Stefana Batorego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Instytut Spraw Publicznych, INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa, Fundacja PANOPTYKON, Sieć Obywatelska Watch-Dog Polska.

Organizacje przypominają, że w „pakiecie demokratycznym”, który był obietnicą wyborczą partii rządzącej, znalazła się propozycja, aby wysłuchanie publiczne w sprawie projektowanego prawa było obligatoryjne, jeśli zostanie poparte przez 1/3 składu Komisji Sejmowej lub Sejmu.

„Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym w sposób bezpośredni dotyczy ochrony praw i wolności obywatelskich. Uważamy, że w tak ważnej materii regulowanej przedłożoną ustawą, obywatele mają prawo zabrać głos i być wysłuchani” – piszą organizacje.

Pismo podobnej treści organizacje pozarządowe skierowały do Senatu.

„Zwracamy się z apelem o organizację posiedzenia Komisji Senackich, podczas których obywatele będą mogli wyrazić swoje zdanie na temat projektowanej ustawy. Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym w sposób bezpośredni dotyczy ochrony praw i wolności obywatelskich. Uważamy, że w tak ważnej materii regulowanej przedłożoną ustawą, obywatele mają prawo przedstawić swoje opinie i być wysłuchani”.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • polityk prawicowy 2015-12-18 15:27:41
    Istotnym ogniwem do zmian Konstytucji RP jest wola społeczeństwa Polskiego. Dotychczasowe zapisy trójpodziału władzy, umożliwiają wzajemną kontrolę oraz zapobieganie nadużyciom i ograniczeniom praw obywatelskich. Projekt zmian Konstytucji po jego zakończeniu, powinien być opublikowany i poddany pod referendum.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA