REKLAMA

Nie będzie raportu na rocznicę katastrofy smoleńskiej

  • Autor: PAP/JS
  • 08 marca 2018 19:46
Nie będzie raportu na rocznicę katastrofy smoleńskiej Część wraku samolotu TU-154M (fot.wikipedia.org/CC BY-SA 2.5)

W ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej badająca ją podkomisja przy MON nie opublikuje żadnego raportu, zamiast tego zespół ekspertów ma zaprezentować film – podał portal wPolityce.pl.

Jak napisał portal, "od listopada pojawiały się nieprecyzyjne informacje, jakoby podkomisja miała planować w kwietniu opublikowanie raportu końcowego ze swoich prac", później pojawiały się zapowiedzi "raportu technicznego" dotyczącego okoliczności katastrofy.

"Oznaczało to, że de facto przygotowywana jest publikacja raportu cząstkowego, swoistego sprawozdania z dotychczasowych prac zespołu. Pisał o tym tygodnik Sieci, a później potwierdzał publicznie Antoni Macierewicz" - podał wPolityce.pl.

"Zawsze podkreślaliśmy, że nie ma najmniejszej możliwości, by do kwietnia powstał całościowy raport, bo wiele istotnych badań jest w podkomisji wciąż prowadzonych" - napisał portal. Wskazał m. in. na wirtualną rekonstrukcję samolotu na podstawie zdjęć oraz wykonanie modelu rozbitego Tu-154 na podstawie skanowania bliźniaczej maszyny znajdującej się w Mińsku Mazowieckim. Według wPolityce te prace mogą potrwać około roku.

Czytaj też: Podkomisja smoleńska: lewe skrzydło Tu-154 M zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej

Kolejnym powodem ma być to, że "dopiero w maju zakończą się ekshumacje ciał ofiar katastrofy prowadzone na zlecenie i pod nadzorem Prokuratury Krajowej, a wyniki sekcji zwłok mają być jedną z podstaw do orzekania o okolicznościach katastrofy również dla podkomisji".

"Z naszych informacji wynika, że w ostatnich miesiącach powstawało kilka wersji raportu cząstkowego, pisanych przez różne osoby (bądź grupy osób) spośród podkomisji i ekspertów z nią współpracujących" - informuje wPolityce.pl.

"Dziś sytuacja radykalnie się zmieniła. Zapadła decyzja o zaniechaniu publikacji jakiegokolwiek raportu. Zamiast tego w czasie konferencji planowanej na 10 kwietnia ma być wyświetlona prezentacja multimedialna podsumowująca dotychczasowe badania i wnioski z nich wypływające" - zapowiada portal. Przypomina, że podobnie postąpiła podkomisja w ubiegłym roku.

Nie wiadomo też, czy na kwietniowej prezentacji będą obecni wszyscy członkowie komisji - pisze wPolityce, dodając, że niektórym, a być może nawet większości członków podkomisji skończyły się umowy na pracę i nie wiadomo, czy i kiedy zostaną przedłużone.

Portal przytacza zarazem zapewnienie rzeczniczki podkomisji Marty Palonek, że "nie ma żadnych zagrożeń i problemów, jeśli chodzi o kontynuację współpracy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • niebezpieczni bo naiwni i 2018-03-08 20:23:51
    Od tylu już lat w tak perfidny i uwłaczający społeczeństwu sposób , łżą i manipulują, a Maciarewicz jest spiritus movens tego haniebnego procederu. Czy ludziska , którzy oddaliście głosy na PiS, bo was Antek przekonał juz przejrzeliście na swe kaprawe ( politycznie) oczy, czy juz wiecie , że byliście i jesteście dla nich tylko ciemna masa i mięsem armatnim, teraz pochowaliscie sie po dziurach i udajecie, że to nie wy lansowaliście w otoczeniu te kretyńskie teorie. Oj mam takich szwagrów i rodzinkę małżonki, strach siee bac ich poglądów i sposobu postrzegania przez nich świata, ich percepcja jest skupiona na misce pełnej kartofli i tym, żeby sąsiad przypadkiem nie miał lepiej, ładniejszej żony, córki, iżeby sam przypadkiem nie osiagnął sukcesu. Bo jesli tak, to zapewne jest to podejrzane , i trzeba dokonac " społecznego linczu"REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA