REKLAMA

Nie będzie zakazu wynagradzania pośredników kredytowych?

  • Autor: PAP/JS
  • 16 marca 2017 15:42
Nie będzie zakazu wynagradzania pośredników kredytowych? Nowe przepisy uniezależniają wynagrodzenie personelu dokonującego oceny zdolności kredytowej od liczby zaakceptowanych wniosków (fot.pixabay.com)

Ustawą o kredycie hipotecznym zajmowała się senacka komisja.

• W lutym Sejm uchwalił ustawę o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

• Ustawa ma zapewniać większą ochronę konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne.

• Mimo apelu KNF senatorowie nie zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wynagradzania pośredników przez kredytodawców.

Jak relacjonował sprawozdawca Grzegorz Bierecki (PiS), kierowana przez niego senacka komisja budżetu i finansów zdecydowała się zaproponować do ustawy, na wniosek KNF, trzy poprawki, sprowadzające się do jednej zmiany w ustawie. Zmiana ta, zaznaczył, polega na wydłużeniu terminów na rejestrację pośredników kredytowych przez KNF do sześciu miesięcy (w dotychczasowych zapisach było to 30 dni). "Chodzi o to, by KNF miała więcej czasu na przetworzenie tych wniosków" - mówił Bierecki.

Nowe przepisy uniezależniają wynagrodzenie personelu dokonującego oceny zdolności kredytowej od liczby zaakceptowanych wniosków. Ma to zapobiec sytuacji, gdy pracownik banku lub SKOK-u podwyższa zdolność kredytową klienta, aby zwiększyć swoje wynagrodzenie.

Jak podczas czwartkowej (16 marca) debaty zwracał uwagę Bierecki, jednak komisja senacka nie zdecydowała się przywrócić zawartego w rządowym przedłożeniu zakazu wynagradzania pośredników kredytowych przez kredytodawcę. Przypomniał, że "ta kwestia była bardzo gorącym tematem w Sejmie", ale wtedy wszystkie kluby zgodnie postanowiły znieść ten zakaz.

"Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski zwrócił się do Senatu o wprowadzenie ponownie do ustawy zakazu wynagradzania pośredników przez kredytodawcę" - mówił Bierecki. Argumentował, relacjonował sprawozdawca, że obecny zapis będzie powodować, że pośrednicy będą zainteresowani, by umów kredytowych było jak najwięcej, a nie będą zwracali uwagi na ich jakość.

"Senacka komisja uznała jednak, że w ustawie są inne narzędzia, za pomocą których KNF może wpłynąć na wynagrodzenia pośredników" - zaznaczył Bierecki. Dodał, że senatorowie podzielili opinie posłów, że wprowadzenie tego zakazu oznaczałoby przekreślenie dotychczasowego dorobku pośrednictwa kredytowego.

W myśl uchwalonych przez Sejm zapisów ustawy, zarejestrowani pośrednicy będą musieli wnosić na rzecz KNF 0,3 proc. opłaty pobieranej za pośrednictwo.

Więcej tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA