REKLAMA

Nie ma możliwości, by ustawa o IPN została zamrożona

  • Autor: PAP (JP)
  • 25 lutego 2018 11:53
Nie ma możliwości, by ustawa o IPN została zamrożona - Jest prowadzony dialog na poziomie dyplomatycznym - zaznaczył Michał Dworczyk. Fot. Wikimedia

- Nie ma możliwości, aby podpisaną przez prezydenta ustawę o IPN można było "zamrozić" - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Reakcja na ustawę o IPN ma być element izraelskiej kampanii wyborczej.

Izraelskie media podały, że po naciskach Izraela Polska ugięła się i zamraża ustawę o IPN. Według nich oczekuje się, że polska delegacja przyjedzie do Izraela w najbliższych dniach, by wypracować porozumienie w tej sprawie.

Michał Dworczyk pytany w Polsat News, czy ustawa o IPN zostanie zamrożona, wyjaśnił, że "w polskim prawie nie ma możliwości, żeby przyjętą przez parlament i podpisaną przez prezydenta ustawę można było zamrozić". Ocenił, że obecna w izraelskich mediach ostra retoryka wobec założeń ustawy o IPN to "kolejna odsłona działań, w związku z tocząca się tam kampanią przedwyborczą".

Dworczyk przypomniał, że pomiędzy Polską a Izraelem prowadzony jest dialog dyplomatyczny ws. ustawy o IPN.

- Jest prowadzony dialog na poziomie dyplomatycznym, czyli poprzez ambasady z naszymi partnerami w Izraelu. Równocześnie toczy się dialog na poziomi politycznym. Wszystkim nam zależy na jak najszybszej deeskalacji i obniżeniu niedobrych emocji - zaznaczył.

Szef kancelarii premiera podkreślił też, że po rozmowie telefonicznej premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu uzgodniono, że ruszy praca zespołów ds. dialog i prawno-historycznego. Zapewnił, że strona polska jest gotowa na spotkanie w Warszawie lub Tel Awiwie.

Nieprzemyślany ruch czy prawo do obrony

Do międzynarodowych komentarzy dot. ustawy o IPN odniosła się również posłanka PO Izabela Leszczyna. Według niej "cały świat nie rozumie słów wypowiadanych przez przedstawicieli rządu PiS". Zaznaczyła, że z "przerażeniem przygląda się polskiej polityce zagranicznej prowadzonej od dwóch lat".

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus(Nowoczesna) zaznaczyła, że "gdyby ustawa o IPN nie została uchwalona - a rząd odpowiednio szybko zareagował na protesty Izraela, nie byłoby eskalacji złych emocji".

- Polska nigdy nie miała tak fatalnych stosunków międzynarodowych jak teraz. To co dzieję się dzisiaj z polską polityką zagraniczną woła o pomstę do nieba. Z przerażeniem patrzę na to co się wydarzy w najbliższych dniach - dodała.

Według Scheuring-Wielgus zły ruch PiS ws. ustawy o IPN doprowadził do wylewu złych zachowań.

- To niestety pokazuje, że PiS nie przemyślało tego, co robi. Premier Morawiecki miał wiele okazji do powiedzenia słowa przepraszam. To ucięłoby wszelkie spekulacje i złe zachowania zarówno ze strony izraelskiej, jak i polskiej - podkreśliła.

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha pytany czy ustawa o IPN będzie działać, powiedział, że ustawa wchodzi w życie i jest elementem obowiązującego w Polsce systemu prawnego. Jego zdaniem "Polska powinna podejmować działania w zakresie polityki historycznej związane z obroną dobrego imienia Polaków".

Do doniesień izraelskich mediów ws. ustawy o IPN odniósł się też poseł Marek Jakubiak z Kukiz'15. Przekonywał, że Polacy powinni bronić własnych tez, historii i idei. Według niego, "Niemcy zrozumieli o co chodzi w ustawie o IPN, ale Izrael chce zawłaszczyć sobie całe cierpienia II wojny światowej i nie dopuszcza do siebie myśli, że inne narody też cierpiały".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA