REKLAMA

Nie ma szans na brak wiz do USA. MSZ rozkłada ręce

  • Autor: Włodzimierz Kaleta
  • 17 marca 2016 15:14
Nie ma szans na brak wiz do USA. MSZ rozkłada ręce Polska od lat stara się o zniesienie wiz do USA. Jednak bezskutecznie. (Fot.pixabay.com)

• Komisja Europejska swoimi działaniami nie doprowadziła i nie doprowadzi w najbliższym czasie do zniesienia wiz dla obywateli polskich przez Stany Zjednoczone.
• Co więcej, może się wkrótce okazać, że nie jest to wcale najgorsza wiadomość - Amerykanie planują zaostrzenie kryteriów wizowych.
• Rząd polski pozytywnie odbiera podejmowane przez UE mediacje oraz poszukiwanie rozwiązań prawnych dla zmiany obecnych uregulowań.

- Uważamy, że w najbliższym czasie KE swoimi działaniami nie doprowadzi do zniesienia wiz dla obywateli polskich przez Stany Zjednoczone. Brak „poluzowania” w zakresie ruchu wizowego związany jest z rygorami programu wizowego obowiązującego w Stanach Zjednoczonych. Tymczasem kryteria tego programu, zamiast poluzowania, mogą być w najbliższych miesiącach czy latach nadal wzmacniane - mówił Marek Ziółkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Wiceminister przedstawił w czwartek (17 marca) na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. UE stanowisko rządu odnoszące się do raportu Komisji Europejskiej oceniającego brak wzajemności UE z państwami trzecimi w dziedzinie polityki wizowej.

Jak podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS), poseł sprawozdawca, nie jest to dokument o charakterze legislacyjnym. Referuje działania KE podejmowane w związku z założeniami, co do uzyskiwania wzajemności wizowej w relacjach państw UE z krajami trzecimi.

Dla nas ważne to, czego nie zrobiono

Raport odnotowuje postęp, jaki KE osiągnęła w ostatnich latach w rozwiązaniu problemu braku wzajemności w ruchu wizowym z niektórymi krajami trzecimi. Osiągnięcie tych rezultatów było możliwe dzięki intensyfikacji działań ze strony KE, nacisku instytucji europejskich, a także dzięki staraniom zainteresowanych państw członkowskich w stworzeniu warunków do rozmów na ten temat.

Czytaj też: Czyj konserwator zabytków PiS i PO zgodne jak nigdy

Raport wymienia szereg problemów, których jak dotąd nie udało się rozwiązać. W odniesieniu do Polski jest to kwestia relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Rząd pozytywnie ocenia podejmowane przez KE działania mimo, że nie przyniosły one pozytywnych skutków. Podobnie zresztą, jak starania rządu polskiego, który wciąż liczy na zmianę w tych stosunkach i uparcie wnioskuje o zniesienie wiz dla naszych obywateli.

Łatwo na pewno nie będzie. Co więcej, może się wkrótce okazać, że nie jest to wcale najgorsza wiadomość. - W raporcie znalazły się odniesienia do naszych relacji wizowych w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi. Niestety, odnotowujemy, że poprzez działania KE, na drodze stosowania zasady solidarności, postępu nie osiągnęliśmy – przyznał wiceminister Ziółkowski.

Niezbyt korzystne perspektywy

Jeśli chodzi o raport, rząd polski wnioskuje o jego przyjęcie. Odnotowuje on nie tylko postępy, ale również zapowiada poszukiwanie rozwiązań prawnych, które zmieniłyby obecny stan rzeczy.

- Do 2004 r. ta wzajemność, z wyjątkiem relacji Stany Zjednoczone-Grecja, w stosunków do państw członkowskich w pełni obowiązywała. Po przyjęciu nowych państw do UE pojawiło się wiele problemów. KE urealniła swoja politykę wizową nie wprowadzając automatycznego związku wzajemności. W zamian weszła na drogę dialogu z państwami trzecimi, który ma wspomagać politykę wizową miedzy UE a krajami trzecimi – przypomniał poseł Szynkowski vel Sęk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Kibol 2016-03-17 22:27:33
    Do Gienek1356: Węgrów jadących do USA można policzyć na palcach jednej ręki. Czy ktoś widział węgierskie Jackowo albo Greenpoint. Amerykańskie Imigration olewa taką skalę ruchu osób. Lepiej by było gdyby wszyscy Węgrzy pojechali do swojego ukochanego Putina.
  • Gienek1356 2016-03-17 20:02:10
    Rząd jak by miał honor to by tak postąpił jak prezydent Węgier który tak postąpił ze w ciagu 2 misiecy Węgrzy dostali wiazd bez wiz ale to trzeba mieć własny honorREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA