REKLAMA

Nie ma zgody na zamknięcie odcinka autostrady A4 na czas ŚDM

  • Autor: PAP/JS
  • 02 marca 2016 18:55
Nie ma zgody na zamknięcie odcinka autostrady A4 na czas ŚDM Jerzy Szmit i Andrzej Adamczyk zapowiedzieli, że odcinek A4 nie zostanie zamknięty (fot. MiB/twitter)

• Nie ma zgody na zamknięcie odcinka autostrady A4 koło Krakowa w czasie Światowych Dni Młodzieży - podkreślił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
• Jego zastępca Jerzy Szmit dodał, że w tym okresie autostrada powinna mieć "wolny przejazd".
• Informacje, że organizatorzy ŚDM liczą na wyłączenie z ruchu fragmentów autostrady A4 i zorganizowanie tam tymczasowego parkingu, pojawiały się od jakiegoś czasu w mediach.

Podczas konferencji prasowej Andrzej Adamczyk poinformował, że zamknięcie fragmentu autostrady A4 koło Krakowa w czasie Światowych Dni Młodzieży spowodowałoby korki od Mysłowic do Tarnowa, których rozładowywanie trwałoby nawet kilka dni.

"Liczono na zamknięcie autostrady A4 na czas od półtorej doby do dwóch dni, dwie doby. Według ocen i analiz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, które zleciłem, taka decyzja spowodowałaby paraliż ruchu samochodowego na południu Polski. Ten pas, umownie mówiąc między Tarnowem a Mysłowicami i Katowicami, byłby sparaliżowany" - podkreślił Adamczyk. Wskazał, że według ocen ekspertów rozładowanie korków trwałoby od trzech do czterech dni.

Informacje, że organizatorzy ŚDM liczą na wyłączenie z ruchu fragmentów autostrady A4 i zorganizowanie tam tymczasowego parkingu, pojawiały się od jakiegoś czasu w mediach.

"Takiej zgody nie będzie i ja tą decyzję sformułowałem na piśmie" - dodał.

Wiceminister odpowiedzialny za transport Jerzy Szmit poinformował, że prowadzi ze Stalexportem rozmowy na ten temat organizacji ruchu na A4 w czasie ŚDM (spółka Stalexport Autostrada Małopolska zarządza 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem).

Zobacz też: Drogi wymagają inwestycji. Ministerstwo infrastruktury rezerwuje 600 mln zł na 2016 r.

"Jednym z pierwszych działań, jakie podejmowaliśmy po objęciu urzędu, była rozmowa ze Stalexportem na temat Światowych Dni Młodzieży. Uświadamialiśmy panu prezesowi, że to będzie zdarzenie nadzwyczajne i nie można liczyć na to, że, powiedzmy, otworzymy jedną bramkę. (...) W tych dniach ta autostrada powinna mieć wolny przejazd. Prowadzimy na ten temat rozmowy, żeby ta droga, która jest kluczowa dla sprawnego przeprowadzenia Światowych Dni Młodzieży pod względem komunikacyjnym, nie kumulowała problemów. Bo to, że będzie na niej zwiększony ruch, jest oczywiste i w tej sytuacji pobór opłat w ten sposób jak obecnie, czyli drogą manualną, tak naprawdę będzie niemożliwy" - wyjaśnił Szmit.

"Odbyło się już kilka spotkań w tej sprawie i myślę, że znajdziemy takie rozwiązanie, które pozwoli rozwiązać ten problem" - dodał.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA