REKLAMA

Niedobór lekarzy w Polsce? Minister zaprzecza, a liczby mówią same za siebie

  • Autor: PAP/AT
  • 10 marca 2017 06:29
Niedobór lekarzy w Polsce? Minister zaprzecza, a liczby mówią same za siebie Niskei zarobki są głównym powodem wyjazdu młodych lekarzy z Polski (fot.pixabay.com)

W Polsce lekarz stażysta zarabia przeciętnie 1997 zł brutto. To mniej niż przeciętny kasjer. I mniej niż wynosi płaca minimalna. A mamy najmniej lekarzy w Unii Europejskiej.

8 marca odbyło się spotkanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL). "Na pytanie, co zamierza zrobić z emigracją lekarzy do innych państw UE, minister odparł, że potrzeby systemu są zaspokajane. Zaprzeczył też, że mamy niedobór lekarzy" - pisze "Gazeta Wyborcza".

"Minister zdrowia zaklina rzeczywistość" - ocenia gazeta. Z danych Eurostaty wynika, że "Polska jest na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę lekarzy na 1 tys. mieszkańców. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej z (NIL) 28 lutego w Polsce było 133 tys. lekarzy wykonujących zawód" - wyjaśnia dziennik.

Czytaj też: Resort zdrowia walczy o lekarzy

"Gazeta Wyborcza" wskazuje też, że Niemcy chętnie przyjmą ok. 5 tys. lekarzy z Polski. "Z dostaniem się w tym kraju na rezydenturę polski lekarz nie ma większego problemu. Zarobki? Bez specjalizacji: 2400 euro (ok. 12,1 tys. zł - red.)".

W Polsce lekarz stażysta zarabia przeciętnie 1997 zł brutto - pisze "Wyborcza" i wskazuje, że właśnie zarobki są głównym powodem wyjazdu młodych lekarzy.

Zgodnie z podanymi w artykule wyliczeniami Polskę opuszcza co roku ok. 700 lekarzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA