REKLAMA

"Niemcy chcą mimo różnic intensywniejszego kontaktu z Turcją"

  • Autor: PAP/rs
  • 15 lutego 2018 20:38
"Niemcy chcą mimo różnic intensywniejszego kontaktu z Turcją" Niemcy będą dążyły do zintensyfikowania kontaktów z Turcją - mówi kanclerz Angela Merkel. (Fot. Shutterstock.com)

Niemcy będą dążyły do zintensyfikowania kontaktów z Turcją, gdy tylko w Berlinie powstanie stabilny rząd, choć na drodze do normalizacji stosunków między krajami jest jeszcze do pokonania wiele przeszkód - powiedziała w czwartek kanclerz Angela Merkel.

  • Merkel gości w czwartek w Berlinie ministra spraw zagranicznych Turcji Binali Yildirima.
  • Merkel zaznaczyła, że Niemcy życzyłyby sobie od Turcji zachowania proporcji w jej reakcji na udaremniony zamach stanu z 2016 r. oraz przestrzegania mechanizmów państwa prawa, oraz że dziedzina ta jest dla Berlina powodem "wielu niepokojów".
  • Zarówno Merkel, jak i Yildirim wypowiedzieli się też na temat psującej stosunki niemiecko-tureckie kwestii Deniza Yucela, 44-letniego korespondenta dziennika "Die Welt", który zatrzymany został rok temu w Stambule pod zarzutem działalności terrorystycznej, ale jak dotąd nie został mu postawiony akt oskarżenia.

Kanclerz Merkel powiedział, że nawet w skomplikowanych czasach oba kraje mają wspólne interesy związane z migrantami tureckimi w Niemczech, NATO, walką z terroryzmem czy kwestiami gospodarczymi i dlatego politycy uzgodnili, że "zarówno na naszym poziomie, jak i w rozmowach z prezydentem Erdoganem chcemy zintensyfikowania naszych kontaktów, kiedy już - miejmy nadzieję wkrótce - będziemy mieli w Niemczech stabilny rząd".

Zarówno Merkel, jak i Yildirim wypowiedzieli się też na temat psującej stosunki niemiecko-tureckie kwestii Deniza Yucela, 44-letniego korespondenta dziennika "Die Welt", który zatrzymany został rok temu w Stambule pod zarzutem działalności terrorystycznej, ale jak dotąd nie został mu postawiony akt oskarżenia.

Kanclerz poinformowała, że zwróciła szefowi tureckiej dyplomacji uwagę, że sprawa ta jest dla Niemiec szczególnie pilna: - Powiedziałam podczas rozmowy, że liczymy na szybki i konstytucyjny proces dla Deniza Yucela.

Yildirim z kolei powtórzył, że liczy na szybki proces dziennikarza, i prosił o zrozumienie dla sądów tureckich, przeciążonych po próbie zamachu. - Nie chcemy, by ta i podobne sprawy szkodziły stosunkom między Turcją i Niemcami - podkreślił.

Komentując sprawę wcześniej dla prasy tureckiej podczas lotu do Berlina, Yildirim powiedział: - Zalecamy, by został on jak najszybciej postawiony przed sądem. Myślę, że wkrótce nastąpi taki rozwój wypadków. A wtedy ten temat nie będzie już dłużej blokował relacji między Turcją a Niemcami. Dodał jednocześnie, że decyzja w sprawie Yucela należy do sądów, nie rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA