REKLAMA

Niemcy: KE okazuje stanowczość, ale nie rezygnuje z dialogu z Polską

  • Autor: pt/pap
  • 21 grudnia 2017 11:31
Niemcy: KE okazuje stanowczość, ale nie rezygnuje z dialogu z Polską To oznacza, że KE bardzo zależy na tym, by mimo twardego stanowiska stawiać na dialog z Warszawą (fot. FLICKR/Andrew Gustar/CC BY-ND 2.0)

Uruchamiając artykuł 7 traktatu UE wobec Polski, Komisja Europejska chce okazać stanowczość, nie rezygnuje jednak przy tym z szansy na dialog z Warszawą - ocenia w czwartkowym komentarzu publicysta szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung".

"O kolejnych krokach zadecydują przedstawiciele państw członkowskich. Przeszkody na drodze do dalszego zaostrzania kursu są bardzo wysokie, najpierw potrzeba zgody 22 z 27 krajów, a do odebrania Polsce prawa głosu - jednomyślności", na którą zgody nie wyraziły już Węgry - zauważa Ivo Mijnssen.

"To oznacza, że KE bardzo zależy na tym, by mimo twardego stanowiska stawiać na dialog z Warszawą" - podkreśla komentator "NZZ" i dodaje, że "to samo dotyczy Polski, skazanej na swoich sojuszników ze względu np. na przyszłe negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie swobody przepływu osób czy przyszłego unijnego budżetu".

Jak ocenia Mijnssen, uruchamiając artykuł 7 wobec Polski, KE postąpiła słusznie ze względu na swą rolę strażniczki unijnych traktatów i zawartych w nich wartości, choć "być może niezbyt mądrze pod względem politycznym".

"Rząd (Polski) wykorzysta decyzję KE jako ingerowanie w polską suwerenność i próbę zablokowania niezbędnych, "demokratycznych" reform. Izolacja kraju i okopanie się na pozycjach niewątpliwie pomoże narodowo-konserwatywnym (władzom) przekazać takie właśnie przesłanie narodowi. (...) To niedobre dla jedności wewnątrz UE i osłabia szanse polskiej opozycji w kolejnych wyborach" - podkreśla Mijnssen.

Inna publicystka "NZZ", Meret Baumann, komentuje w czwartek podpisanie przez polskiego prezydenta Andrzeja Dudę ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

"W środę wieczorem prezydent Andrzej Duda zwyczajnie podpisał ustawy, których przyjęcie przez parlament w zeszłym tygodniu sprawiło, że dla KE przelała się czara goryczy. Mimo poważnych gróźb zastosowania sankcji, jakie Bruksela wystosowała zaledwie kilka godzin wcześniej, oba akty prawne weszły tym samym w życie, co zdaniem wielu ekspertów w praktyce zwieńczyło proces przejmowania przez rząd kontroli nad sądownictwem" - pisze komentatorka.

Zaznacza, że "podczas gdy polskie MSZ w wydanym oświadczeniu mówiło o politycznej decyzji KE i jednocześnie deklarowało chęć dialogu, Duda, składając podpisy (pod obiema ustawami), tworzył fakty dokonane". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Donald Tusk nawywijał 2017-12-21 13:03:21
    Polskie samorządy terytorialne doprowadziła do destabilizacji całego systemu prawnego w kraju, starości powiatowi od lat łamią prawa człowieka,odbierają Nam wolność i resztki godności osobistej, wprowadzili do obiegu prawnego najcięższego kalibru przestępstwa które zobligowały Unie Europejską do podjęcia nadzwyczajnych kroków prawnych. Mapy geodezyjno kartograficzne są od lat sfałszowane (zasadnicze, usunięto oznaczenia klasyfikacji gruntów R-III,IV,V,VI linia interpretacyjna rozdzielająca grunt "B" mieszkalny od rolnego)wprowadzono zmiany w księgach wieczystych nie zgodne ze stanem faktycznym, akty notarialne zakupionych wcześniej gruntów rolnych potwierdzają „nigdy nie zostały wyłączone z produkcji rolnej”.Największa afera gospodarcza w świecie, właściciele gruntów nawet nie byli stronami postępowań, modernizacje gruntów rolnych wszystkich klas na cele nierolnicze z Środków Unijnych w obrębach miast i gmin, nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 2013 roku poz.503, za władztwa PO-PSL-SLD. Wyroki Unijnego Trybunału Sprawiedliwości z klauzulą natychmiastowej wykonalności:Tak NSA rozstrzygał sprawy dotyczące opodatkowania VAT .UE (TUSE) z 15 września 2011roku w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10.Jeżeli sprzedający działki ze swojego majątku prywatnego podejmuje działania w celu zmiany ich przeznaczenia (np. z rolnego na budowlany),czy uzbrojenia wykraczające poza zwykłe formy sprzedaży,w celu sprzedaży działek musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty VAT.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA