REKLAMA

Niemcy: Związek Wypędzonych deklaruje gotowość do dialogu z rządem PiS

  • Autor: PAP
  • 27 października 2015 13:41
Niemcy: Związek Wypędzonych deklaruje gotowość do dialogu z rządem PiS Bernd Fabritius zadeklarował gotowość do dialogu z nowym polskim rządem. Fot. wikipedia/Sven Teschke/CC BY-SA 3.0 de

Przewodniczący niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV), Bernd Fabritius, zadeklarował we wtorek gotowość do dialogu z nowym polskim rządem tworzonym przez PiS, aby przezwyciężyć istniejące jeszcze ewentualne zastrzeżenia wobec niemieckich ziomkostw.

W opublikowanym we wtorek oświadczeniu Fabritius stwierdził, że w wyborach parlamentarnych 25 października PiS Jarosława Kaczyńskiego stało się "najsilniejszą siłą polityczną" i zdobędzie zapewne absolutną większość mandatów w Sejmie. Premierem zostanie prawdopodobnie kandydatka PiS Beata Szydło.

"Najbliższe tygodnie pokażą, w jakim stopniu w wyniku wyborów ulegnie zmianie stanowisko polskiej polityki wobec mniejszości i wobec Niemiec" - napisał szef BdV.

"Istniejące ciągle jeszcze ewentualne zastrzeżenia przyszłego polskiego rządu wobec Związku Wypędzonych można będzie przezwyciężyć tylko w bezpośrednim dialogu. Jestem do tego gotowy" - zadeklarował Fabritius.

Bernd Fabritius zastąpił Erikę Steinbach

Fabritius kieruje BdV od listopada zeszłego roku. Zastąpił na tym stanowisku Erikę Steinbach.

Polityk bawarskiej CSU pochodzi z Siedmiogrodu w Rumunii, skąd wyemigrował do RFN w połowie lat 80. Wielokrotnie sygnalizował wolę poprawy relacji z Polską obciążonych konfrontacyjną polityką swojej poprzedniczki. Po nominacji powiedział PAP, że niemieckim wysiedleńcom zależy na moralnej rehabilitacji, a nie na materialnym wyrównaniu strat.

Steinbach kierowała BdV od 1998 roku. Za jej kadencji wielokrotnie dochodziło do zatargów ze stroną polską. Forsowany przez nią projekt Centrum przeciwko Wypędzeniem doprowadził w poprzedniej dekadzie do poważnego kryzysu w stosunkach polsko-niemieckich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA