REKLAMA

Niemiecka prasa donosi, że Sejm chce rozmawiać o UE z Bundestagiem

  • Autor: PAP/GP
  • 20 kwietnia 2016 08:35
Niemiecka prasa donosi, że Sejm chce rozmawiać o UE z Bundestagiem Stanowisko polskich parlamentarzystów nie stanowi zaskoczenia ocenia gazeta, ponieważ powszechnie znane jest krytyczne podejście do UE polskiego rządu. (fot.: Thomas Leuthard/flickr.com/CC BY 2.0)

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując na wiceprzewodniczącego niemieckiego parlamentu Johannesa Singhammera, który odwiedził Polskę, napisał w środę (20 kwietnia), że Sejm chce nawiązać bezpośredni dialog z Bundestagiem o przyszłości Unii Europejskiej.

W rozmowie z "SZ" Singhammer ujawnił, że wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki przekazał mu dokument, który zdaniem polskiego parlamentu może być podstawą do dalszych rozmów między parlamentami obu krajów. Dokument nosi tytuł "Europa solidarnych krajów - bezpieczeństwo, granice, odnowione instytucje" - informuje "SZ".

Według niemieckiej gazety autorzy polskiego stanowiska wypowiedzieli się "energicznie" przeciwko dalszemu pogłębianiu UE. Przekształcenie UE w państwo federalne jest "nierealistyczne i niesłuszne" - napisała gazeta powołując się na dokument polskich posłów, którzy mieli wskazać ponadto na "masowy napływ" uchodźców. W polskim stanowisku - jak pisze "SZ" - jest także mowa o tym, że strefa euro przynosi członkom eurolandu nie tylko korzyści, lecz także wyraźne straty, a przed krajami europejskimi stoi zadanie "nowego uregulowania" relacji między nimi.

Jak zaznacza "SZ", stanowisko polskich parlamentarzystów nie stanowi zaskoczenia, ponieważ powszechnie znane jest krytyczne podejście do UE polskiego rządu. Zdaniem niemieckiej gazety stanowisko Sejmu zostanie odrzucone przez większość Bundestagu.

Przeczytaj: Polska i Niemcy walczą o prostsze wnioski dla rolników

Singhammer powiedział, że Niemcy nie powinny pomimo tego pochopnie odrzucać polskiej inicjatywy podjęcia zasadniczego dialogu o przyszłości Europy. Jego zdaniem konieczny jest obecnie szczery i otwarty dialog, gdyż w przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo nastania "epoki lodowcowej" we wzajemnych kontaktach.

Singhammer jest posłem bawarskiej CSU - partii tworzącej wraz z CDU i SPD koalicję rządową kanclerz Angeli Merkel. Niemiecki parlamentarzysta reprezentował Bundestag w zeszłym tygodniu podczas uroczystego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i początków Państwa Polskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • 12345 2016-04-20 15:51:07
    Lubię Niemców i cenię ich za pracowitość,doskonałe zorganizowanie i punktualność, która pozwala mi na postawienie ich dość wysoko w randze cywilizowanych narodów nowoczesnej Europy. Ale moja sympatia do tej nacji nie sięga, aż tak daleko, aby tolerować wtrącanie się cudzej nacji do spraw polskich. Naród, który pomimo przegranej wojny, wciąż uzurpuje sobie prawo do bycia leaderem Europy, a z racji swojego wyobrażenia o rasie panów, odpowiedzialny za szereg zbrodni ludobójstwa i wciąż nie umiejący okiełznać swoich żądz do sprawowania władzy nad innymi (czego dowodem jest odwieczne wtrącanie się w nasze sprawy). No, cóż, sąsiadów się nie wybiera. Ale, należy dobrze zastanowić się nad sprawą jak najlepszego ułożenia sobie wzajemnych relacji.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA