REKLAMA

Niemiecka prasa: Relacje polsko-niemieckie krytyczne

  • Autor: PAP/JS
  • 16 czerwca 2016 09:48
Niemiecka prasa: Relacje polsko-niemieckie krytyczne Autor komentarza Reinhard Veser obszernie opisuje osiągnięcia minionego ćwierćwiecza i stwierdza, że "Niemcy i Polacy stali się dobrymi sąsiadami" (fot. PTWP/JS)

• Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w komentarzu opublikowanym w czwartek (16 czerwca) z okazji 25. rocznicy Traktatu o dobrym sąsiedztwie ocenił krytycznie obecny stan relacji polsko-niemieckich.
• Autor uważa, że osiągnięcia współpracy są zagrożone.

Autor komentarza Reinhard Veser obszernie opisuje osiągnięcia minionego ćwierćwiecza i stwierdza, że "Niemcy i Polacy stali się dobrymi sąsiadami", a wzajemne relacje oparte są o "solidny fundament społecznych, kulturalnych i gospodarczych powiązań".

Przywołując przytaczaną w minionych latach często opinię, że relacje między obu narodami nigdy nie były tak dobre jak obecnie, komentator zauważa, że jeszcze rok temu mówcy z obu krajów nie mieliby najmniejszych problemów z wypowiedzeniem tego zdania.

"W najbliższych dniach natomiast, podczas uroczystości z okazji podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie, raczej nikt tego zdania nie wypowie" - pisze komentator "FAZ".

Czytaj też: Macierewicz: Rosja największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa świata

"Takie zdanie - wobec paskudnych wyzwisk, na które regularnie pozwala sobie wobec Niemiec partia rządząca w Polsce, i wobec napomnień niemieckich polityków pod adresem Polaków, by zachowali demokrację i państwo prawa - brzmiałoby groteskowo" - tłumaczy niemiecki dziennikarz.

"Z politycznymi stosunkami między Niemcami a Polską nie jest dobrze" - stwierdza Veser i dodaje, że wskazanie przyczyn tego stanu rzeczy nie nastręcza żadnych problemów.

"Zwycięstwo narodowo-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w wyborach parlamentarnych w ubiegłym roku oraz kryzys uchodźczy" - wymienia Veser dodając, że obie przyczyny "nie mają ze sobą wiele wspólnego".

"Nacjonaliści wygrali wybory, ponieważ liberalno-konserwatywna Platforma Obywatelska Donalda Tuska po ośmiu latach sprawowania władzy sprawiała wrażenie zmęczonej, aroganckiej i zadufanej w sobie; PiS wygrał nie dzięki wybujałym nacjonalistycznym hasłom, lecz pomimo nich" - czytamy w komentarzu w "FAZ".

"Stosując słowną łobuzerkę, PiS prowadzi przy tym wobec Niemiec politykę bardzo pragmatyczną i skierowaną na zachowanie pozytywnej substancji niemiecko-polskich stosunków" - zaznacza Veser. Jak dodaje, "równie pragmatyczny Berlin akceptuje to".

"FAZ" zastrzega, że traktowanie spięć pomiędzy obu rządami jedynie jako "teatralnej burzy" byłoby taktyką "błędną i lekkomyślną". Jak tłumaczy, jest tak nie tylko dlatego, że "złe słowa rzadko pozostają bez skutków", lecz także dlatego, że wzajemne relacje "wystawione są na ciężką próbę".

Veser wskazuje przede wszystkim na kryzys migracyjny, postrzegany w obu krajach w całkowicie odmienny sposób. Komentator zwraca uwagę, że sprzeciw polskiego rządu wobec przyjęcia większej liczby uchodźców cieszy się także poparciem zdecydowanej większości przeciwników rządu. Natomiast w Niemczech "ostentacyjna otwartość" nadającej ton części społeczeństwa łączy się z "moralną pychą" wobec Polaków i innych Europejczyków Wschodnich. W tej sytuacji "odżywają dawne stereotypy o rzekomym zacofaniu tej części Europy, której specyficznych doświadczeń nie traktuje się poważnie".

Zobacz: Polityka Polski wobec Niemiec oscyluje między nieufnością a współpracą

Zdaniem Vesera dobre relacje między Berlinem a Warszawą panujące do czasu zwycięstwa PiS miały "znaczenie znacznie wybiegające poza stosunki bilateralne". Podczas kryzysu euro i reagując na rosyjską agresję na Ukrainie oba kraje szły "ramię w ramię" - podkreśla niemiecki dziennikarz. Jego zdaniem Polska i Niemcy były na dobrej drodze do stworzenia wschodniego odpowiednika wobec niemiecko-francuskiego motoru integracji europejskiej, a głos Polski "liczył się w Berlinie".

"Nowy rząd robi natomiast wszystko co tylko może, by nie być postrzegany jako siła kształtująca (politykę), lecz jako problem. Takie podważanie autorytetu Polski szkodzi też Niemcom. Wobec wielu wyzwań - kryzysu uchodźczego, Rosji, Brexitu, kryzysu euro - Niemcom potrzebny byłby solidny partner na Wschodzie" - konkluduje Veser na łamach opiniotwórczego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Rysy na wizerunku

Tymczasem największa niemiecka gazeta kół gospodarczych "Handelsblatt" uważa, że uroczystości z okazji 25. rocznicy polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie stały się ze względu na ochłodzenie relacji Warszawa-Berlin bardziej obowiązkiem niż okazją do radości.

Autor opublikowanego komentarza "Rysy na wizerunku" Mathias Brueggmann pisze, że Niemcy - nie tylko z powodu piłkarskich mistrzostw Europy we Francji - zwracają się dziś bardziej na Zachód, a pozytywne emocje wobec "sąsiada na Wschodzie - Polski uległy ochłodzeniu".

Zdaniem komentatora ucierpiałyby zapewne znacznie bardziej, "gdyby prezydenci Turcji - (Recep Tayyip) Erdogan i Rosji - (Władimir) Putin nie walczyli tak zaciekle o tytuł najgorszego partnera Niemiec".

"Polska, ze swoim dziwacznym kierownictwem politycznym, które wykonuje nad Wisłą marsz do tyłu, milczy w niemal wszystkich polityczno-społecznych i gospodarczych kwestiach" - pisze Brueggmann.

"Ataki na Trybunał Konstytucyjny, na wolność prasy i na dotychczas liberalną politykę rodzinną, a także nowe podatki dla firm zagranicznych szkodzą Polsce i jej jak dotąd sympatycznemu wizerunkowi" - ocenia niemiecki dziennikarz. "W planach antymodernistycznej pomyłki - Jarosława Kaczyńskiego - niemal nic nie jest słuszne, nie mówiąc już o poszanowaniu prawa, chociaż jego partia nazywa się Prawo i Sprawiedliwość" - czytamy w "Handelsblatt".

W tych czasach - pisze komentator - wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Berlinie i Joachima Gaucka w Warszawie - będą raczej "terminami obowiązkowymi niż powodem do radości". Jak dodaje, z punktu widzenia ekonomicznego Warszawa "dostała już rachunek za błędną politykę gospodarczą: Bank Światowy spodziewa się w przyszłym roku wzrostu (w Polsce) na poziomie 3,5 proc. zamiast 3,9 proc."

"Handelsblatt" chwali "decydujące zmiany", jakie dokonały się w Polsce w minionych 25 latach. Przypomina o wejściu Polski do Unii Europejskiej, do czego doszło "także dzięki niemieckiemu poparciu". Największy kraj wschodnioeuropejski zrobił w minionym ćwierćwieczu "ogromne postępy" - ocenia komentator zaznaczając, że producent autobusów Solaris i producent okien Drutex stały się europejskimi markami. "Polska była do niedawna unijnym prymusem, teraz jest hamulcowym" - konkluduje Brueggmann.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA