REKLAMA

Niepełnosprawnych wesprze nowy zespół ministerstwa zdrowia

  • Autor: PAP/GP
  • 05 maja 2016 12:26
Niepełnosprawnych wesprze nowy zespół ministerstwa zdrowia Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada na 5 maja. (fot.:wikipedia.org/domena publiczna)

• Powstanie międzyresortowy zespół, który będzie pracował nad problemami osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów - zapowiedział w czwartek (5 maja) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
• Elementarny nakaz solidarności międzyludzkiej zobowiązuje nas do myślenia nie tylko o osobach z niepełnosprawnościami, ale też do dostrzegania wysiłku i poświęcenia ich opiekunów - podkreślił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

W czwartek w MZ zorganizowano briefing z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną; oprócz ministra zdrowia wzięli w nim udział minister edukacji narodowej Anna Zalewska oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

W skład zespołu wejdą przedstawiciele kilku resortów m.in. zdrowia, edukacji, rodziny. Jak poinformował minister, prawdopodobnie jeszcze w czwartek zarządzenie w tej sprawie podpisze premier Beata Szydło.

- Chodzi o to żeby całościowo zaprogramować opiekę i solidarną akcję z osobami niepełnosprawnymi, a także z ich opiekunami - od momentu, kiedy do rodziny trafia informacja o niepełnosprawnym dziecku jeszcze nienarodzonym, poprzez pierwsze dni po urodzeniu dziecka, a także opiekę nad niemowlętami i małymi dziećmi - powiedział Radziwiłł.

Briefing zorganizowano w MZ z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną; z udziałem Radziwiłła, minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej oraz pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza.

Przeczytaj: Czy wróci karta rowerowa? Jest pomysł, i może nawet projekt ustawy

Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w 1999r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócenie uwagi na bariery - m.in. edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne i kulturalne, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada na 5 maja; tego dnia w całej Europie obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Kotjara 2016-05-05 14:14:49
    I pan Radziwiłł do opieki nad niepełnosprawnymi zatrudni szwagra, a produkcje wózków zleci wujkowi. I tak mamy krok dwa: Durny Naród to kupi.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA