REKLAMA

Niezapowiedziane spotkanie minister Rafalskiej z rodzinami osób niepełnosprawnych

  • Autor: PAP/AH
  • 23 kwietnia 2018 06:16
Niezapowiedziane spotkanie minister Rafalskiej z rodzinami osób niepełnosprawnych Minister przypomniała, że w najbliższym czasie powstanie projekt ustawy dotyczący zrównania renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS. (fot. MRPiPS)

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska spotkała się w niedzielę wieczorem z rodzicami osób niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie. Spotkanie trwało ok. 15 min. a rozmowie towarzyszyły emocje.

- Rozmawiamy, to jest szukanie kompromisu - mówiła podczas spotkania Rafalska. - Z naszej strony kompromisu nie będzie - odpowiadali protestujący.

Minister przypomniała, że w najbliższym czasie powstanie projekt ustawy dotyczący zrównania renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS. Rodziny osób niepełnosprawnych zaznaczyły, że jest to tylko jeden z ich postulatów.

Jak powiedziała jedna z protestujących matek Alicja Jachynek, do niezapowiedzianego spotkania doszło po godz. 20 a rozmowie towarzyszyły emocje.

Podkreśliła, że protest będzie trwał do momentu zrealizowania dwóch głównych postulatów.

Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie, bez kryterium dochodowego. Dodatek miałby nie być wliczany do dochodu osoby niepełnosprawnej.

Drugi to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w piątek utworzenie specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych. Złożyłaby się na niego danina, pochodząca od osób najlepiej zarabiających. Premier zadeklarował ponadto, że rząd postara się, by jak najszybciej doprowadzić do wyrównania wysokości renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Bożena Bralczyk 2018-04-23 10:07:54
    Szanowna Pani Minister zrównanie renty socjalnej z najniższą rentą z Z U S-u owszem bardzo potrzebne ,zrównanie zasiłku pielęgnacyjneg0 ,który wynosi 153 zł do wysokości zasiłku opiekuńczego wypłacanego osobom po 75 roku życia również ale nigdy wypłata zasiłku rehabilitacyjnego w takiej wysokości jakiej domagają się protestujący w Sejmie. Nie wszystkie osoby dorosłe jak i dzieci są rehabilitowane, niektóre w ogóle nie znają rehabilitacji. W środowisku wsi i małych miast rodzice wykorzystują te pieniądze na inne cele pomijając swoje niepełnosprawne dzieci, często zamknięte w czterech ścianach. Za te środki otwórzcie Państwo więcej rehabilitacji żeby osoby niepełnosprawne miały możliwość stałego dostępu i korzystania np. za okazaniem specjalnej karty. Można również wprowadzić płatną rehabilitację, za którą na podstawie faktury otrzymywano by zwrot zapłaty z PCPR-u lub MOPSU-u. Wszystkie moje uwagi wynikają z tego że sama jestem matką niepełnosprawnego syna 37 lat jeżdżącego na wózku po porażeniu mózgowym poza tym od 10-ciu lat prowadzę stow. na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym i dobrze znam te problemy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA