REKLAMA

NIK: co siódmy pojazd policyjny nie nadaje się do jazdy. Co na to MSWiA?

  • Autor: PAP/JS
  • 20 lutego 2018 20:03
NIK: co siódmy pojazd policyjny nie nadaje się do jazdy. Co na to MSWiA? MSWiA przypomina, że formacje podległe otrzymają w latach 2017-2020 łącznie niemal 9,2 mld złotych (fot.:Polska Policja/twitter.com)

Jednym z priorytetów rządu Prawa i Sprawiedliwości jest bezpieczeństwo Polaków. Do realizacji tego celu niezbędne są nowoczesne, profesjonalne i dobrze przygotowane do działań służby. Dlatego w MSWiA opracowany został Program Modernizacji Służb Mundurowych, który funkcjonuje od 2017 roku - przypomina MSWiA w komunikacie.

Jak przypomina resort, jest to priorytetowy projekt, który stanowi nawiązanie do programu modernizacyjnego zapoczątkowanego przez premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 r. Środki z programu są przeznaczone na zakup nowoczesnego wyposażenia, inwestycje budowlane oraz podwyżki. Mimo postulatów koalicja PO-PSL przez dwie kadencje nie przygotowała programu modernizacji dla służb podległych MSWiA. W związku z tym m.in. zakupy sprzętu były ograniczone.

MSWiA przypomina, że formacje podległe otrzymają w latach 2017-2020 łącznie niemal 9,2 mld złotych. Policja w latach 2017-2020 otrzyma (łącznie ze środkami przeznaczonymi na wzrost wynagrodzeń) niemal 6 mld zł - w tym 3,119 mld na inwestycje i zakup sprzętu.

"Ponadto informujemy, że Policja cały czas kupuje nowe samochody, w samym 2017 r. zakupiono 1 347 sztuk sprzętu transportowego, a w ramach Programu Modernizacji Policji przewidzianego na lata 2017-2020, przewiduje się zakup 4 416 szt. sprzętu" - informuje resort.

To odpowiedź na raport NIK, z którego wynika, że policja ma za mało służbowych pojazdów, a te, którymi dysponuje, są wyeksploatowane – co czwarty nich przejechał ponad 200 tys. km, a co siódmy powinien zostać wycofany z użytkowania.

Raport NIK dotyczy lat 2015-2016. Przeprowadzono go w Komendzie Główniej Policji, cztery komendach wojewódzkich i dziewięciu powiatowych komendach policji. Inspektorzy przeprowadzili także badania ankietowe wśród 646 policjantów.

Według Izby, w 23 jednostkach policji brakowało na koniec 2015 r. 593 pojazdów, a na koniec 2016 r. - 636. Średni wiek użytkowanych samochodów osobowych wynosił ok. 7 lat, osobowych terenowych - niemal 8, a furgonów - ponad 8,5 roku. Przebieg co czwartego pojazdu w tych grupach przekraczał 200 tys. km.

W 2015 r. zmieniono kryteria uznawania sprzętu za zużyty, co istotnie wpłynęło na obniżenie liczby pojazdów, które powinny zostać wycofane z eksploatacji - z 40 proc. stanu wyposażenia w styczniu 2015 r. do 13 proc. w lipcu 2015 r. Na koniec 2016 r. w jednostkach policji nadal użytkowano 14 proc. pojazdów nadających się do wycofania z eksploatacji.

Zdaniem większości ankietowanych policjantów, liczebność sprzętu transportowego oraz jego stan techniczny nie były wystarczające do poprawnej realizacji zadań. Ponad 46 proc. respondentów wskazało na ograniczoną dostępność pojazdów służbowych, co miało skutkować koniecznością zmiany terminu realizacji zadań i wydłużeniem czasu reakcji na zgłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA