REKLAMA

NIK monitoruje sytuację zwierząt. Samorządy nadal nie uporały się z problemem

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorządowy.pl
  • 14 marca 2016 07:30
NIK monitoruje sytuację zwierząt. Samorządy nadal nie uporały się z problemem Ten projekt zmian przepisów ma wielu zwolenników: także w osobach obrońców zwierząt i weterynarzach. (fot.: Bryan Jones/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0)

• 300 mln zł, tyle kosztuje samorządy problem bezpańskich zwierząt. Część tych pieniędzy jest wydawana bez sensu.
• Sytuację ma poprawić nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia zwierząt.
• Nowe przepisy przewidują m.in. oczekiwany przez samorządy centralny rejestr zwierząt.

Rok temu Najwyższa Izba Kontroli zbadała ochronę bezdomnych zwierząt. Wnioski nie były optymistyczne. Zdaniem NIK w ponad 60 proc. gmin odławiano zwierzęta bez zapewnienia im miejsc w schroniskach. Odławianie psów i kotów „donikąd”, przy równoczesnym braku ich znakowania, otwierało drogę do uśmiercania zwierząt lub wywożenia i wypuszczania ich w sąsiednich powiatach.

Jednak mimo przesłanej samorządom rekomendacji NIK do Izby nadal napływają sygnały o nieprawidłowościach związanych z bezdomnymi zwierzętami (głównie psami). Dlatego w tym roku NIK powtórzy kontrolę.

Wiadomo, że zmienić należy przepisy prawa w zakresie systemu opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Posłowie wrócili do projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, nad którym prace rozpoczęto w poprzedniej kadencji, ale zostały ona przerwane.

Więcej o temacie na stronach portalu PortalSamorządowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA