REKLAMA

Niższy wiek emerytalny: Emeryt już nie dorobi do emerytury. Zmiana skazuje ludzi na biedę?

  • Autor: AT
  • 04 października 2016 10:59
Niższy wiek emerytalny: Emeryt już nie dorobi do emerytury. Zmiana skazuje ludzi na biedę? Zakaz dorabiania dla przyszłych emerytów ukrywa się pod wskazaniem ZUS „albo praca, albo emerytura" (fot.fotolia)

• 5813,40 zł - obecnie tyle miesięcznie może dorobić wcześniejszy emeryt bez groźby zmniejszenia świadczenia.
• Zgodnie z rekomendacją ZUS po obniżeniu wieku emerytalnego seniorzy nie będą mieli możliwości łączenia pobierania emerytury z pracą zarobkową.
• Może to doprowadzić do zwiększenia się szarej strefy i jeszcze wyższego deficytu FUS.

Zakaz dorabiania dla przyszłych emerytów ukrywa się pod wskazaniem ZUS „albo praca, albo emerytura”. Taki zakaz obowiązywałby do czasu osiągnięcia podniesionego wieku emerytalnego wynoszącego docelowo 67 lat - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Ponadto ZUS zaproponował zapis, żeby pracodawcy nie płacili składek emerytalnych za osoby pobierające już świadczenia. Oznacza to, że raz przyznane świadczenie nigdy - poza przysługującą waloryzacją - nie będzie mogło zostać podniesione z racji dorabiania - zauważa Dziennik Gazeta Prawna.

Czytaj też: Rząd zapłaci by emeryci pracowali dłużej?

ZUS proponuje, aby prawo do wypłaty świadczenia przysługiwało tylko osobom, które mają za sobą co najmniej 15 lat okresów składkowych w przypadku kobiet lub 20 lat – mężczyzn. I nie będzie to mieć nic wspólnego z emeryturą minimalną.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA