REKLAMA

Niższy wiek emerytalny: Rząd zachęca by odłożyć decyzję o przejściu na emeryturę

  • Autor: PAP/AT
  • 27 września 2017 09:25
Niższy wiek emerytalny: Rząd zachęca by odłożyć decyzję o przejściu na emeryturę Niższy wiek emerytalny: Z nowych przepisów dot. emerytur może skorzystać ok. 331 tys. osób (Elżbieta Rafalska, fot.premier.gov.pl)

Odroczenie decyzji o przejściu na emeryturę o jeden rok będzie skutkować zwiększeniem świadczenia o ok. 8 proc. - poinformowało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

• Ponad 176 tys. 250 osób złożyło do 25 września swoje pierwsze wnioski o emeryturę - powiedziała Elżbieta Rafalska.

• 1 października wchodzą w życie przepisy przywracające wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

"Na 25 września takich wniosków pierwszorazowych, które zostały złożone w ZUS-ie jest ponad 176 tys. 250" - powiedziała Rafalska w radiowej "Jedynce". Jak dodała, olbrzymie tempo składania wniosków w pierwszych dniach - gdy wpływało ich dziennie po dwadzieścia parę tysięcy - znacząco zmalało. Według minister, średnio składa je teraz poniżej 10 tys. osób dziennie.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej przypomniała też, że z nowych przepisów dot. emerytur może skorzystać ok. 331 tys. osób. Jak wyjaśniła, jest to grupa, która nabywa uprawnienia w związku z przywróceniem obniżonego wieku emerytalnego, ale stanowi 82 proc. ogółu wszystkich uprawnionych, bo zwykle ok. 18 proc. pozostaje dalej w pracy. Dodała, że z jej szacunków wynika, że obecnie ok. 25 proc. uprawnionych może pozostać na rynku pracy.

Czytaj też: Poradnik emerytalny: Pytania i odpowiedzi

"Być może to przejście na emeryturę będzie się odbywało etapowo, spokojnie" - podkreśliła Rafalska, dodając, że część osób uprawnionych do emerytury będzie chciało pracować do końca bieżącego roku, a część poczeka na waloryzację.

1 października br. w życie wejdą przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Wnioski emerytalne o przejście na emeryturę według nowych zasad można składać od 1 września.

Rząd zachęca, aby odłożyć decyzję o przejściu na emeryturę. Resort rodziny i pracy zwraca uwagę, że odroczenie tej decyzji o jeden rok będzie skutkować zwiększeniem świadczenia o ok. 8 proc. Szefowa MRPiPS wielokrotnie podkreślała też, że możliwość przejścia na emeryturę wraz z 1 października "to prawo, nie obowiązek".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA