REKLAMA

Nowa polityka migracyjna: Rząd ułatwia znalezienie pracy cudzoziemcom w Polsce

  • Autor: PAP/AT
  • 18 stycznia 2017 06:39
Nowa polityka migracyjna: Rząd ułatwia znalezienie pracy cudzoziemcom w Polsce Nowa polityka migracyjna Polski, nastawiona głównie na Ukraińców, ma być receptą na na demograficzne kłopoty Polski (fot.pixabay.com)

• Szykuje się wielka zmiana w polskiej polityce migracyjnej.
• Ma być ona skuteczną receptą na demograficzne kłopoty Polski.
• Rząd myśli o wprowadzeniu ułatwień w dawaniu wiz na dłuższe pobyty.
• Rząd będzie też zachęcał Ukraińców do uzyskiwania kart stałego pobytu oraz obywatelstwa

Szykuje się wielka zmiana w polskiej polityce migracyjnej. Przyjeżdżający do nas ze Wschodu łatwiej znajdą pracę i szybciej uzyskają pobyt stały. Pod warunkiem, że spełnią warunki stawiane przez rząd – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik dowiedział się o pracach nad nowymi rozwiązaniami prowadzonymi już przez rządowy zespół, który składa się z przedstawicieli resortów: rozwoju, rodziny oraz spraw wewnętrznych".

Nowa polityka migracyjna, nastawiona głównie na Ukraińców, ma być skuteczną receptą na demograficzne kłopoty Polski. "Interesuje nas wpisanie polityki migracyjnej w strategię rozwoju gospodarczego w celu uzupełniania niedoborów na rynku pracy, a nie kwestia uchodźców czy azylantów" - powiedział dziennikowi wiceszef resoru rozwoju, Jerzy Kwieciński.

Podstawowe elementy tej nowej polityki migracyjnej to stawianie na młodych imigrantów, dopasowanie imigracji do rzeczywistych potrzeb rynku pracy ("mapa potrzeb") i ułatwienia pobytowe dla rodzin pracujących w Polsce cudzoziemców.

Rząd myśli o wprowadzeniu ułatwień w dawaniu wiz na dłuższe pobyty. "Zaproszenia mają być adresowane do określonych z góry grup, np. ludzi młodych w wieku do 35 lat, o pożądanych kwalifikacjach" - relacjonuje "DGP". Ma też powstać mapa potrzeb rynku pracy wskazująca, gdzie i jakich zawodów brakuje. Będzie to informacja ogólnodostępna.

"Rząd będzie też zachęcał Ukraińców do uzyskiwania kart stałego pobytu oraz obywatelstwa", a dzieci imigrantów zyskają szerszy dostęp do edukacji. Jak zaznaczył Kwieciński, "niewykluczone, że dzieci osób z pozwoleniem na pobyt stały zostaną objęte programem 500+".

Przyjmowanie przybyszów ze Wschodu będzie realizowane już po przyjęciu ustawy o repatriacji Polaków i ich potomków. "Od zeszłego roku już działa znowelizowana Karta Polaka. Dzięki niej w ciągu 10 lat do kraju ma przyjechać ok. 100 tys. osób" - pisze dziennik.

"Działania te nie wypełnią jednak "demograficznej dziury". W ciągu 20 lat w Polsce liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie o 3,7 mln - podsumowuje "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • ostrzeżenie pierwsze 2017-01-18 09:04:28
    Ten rząd jednak nie chce rządzić w Polsce. Zawiódł mnie polityką nienawiści do Polaków. Przy następnych wyborach wszyscy rzadzących, bez wyjątku, zostaną wyeksportowani do kraju zwanego ukrainą, jesli taki kraj będzie jeszcze istniał. Przypominam, że Ukraincy juz raz byli obywatelami Polski i wiadomo jak dla ludności polskiej to się skończyło. Nie róbmy po raz kolejny podobnego błędu, wiedząc, że obecnie na Ukrainie i w Polsce Ukraińcy czczą morderców i ludobójców Polaków,i czerpią z tego radość i wokół sie tym chwalą. Niech PISem zajmie sie rynkiem pracy, gdzie prawdziwe bezrobocie wynosi 20%, gdzie szleją agencje pracy tymczasowej. W Polsce nie potrzeba żadnych zagranicznych pracowników wystarczy uregulować rynek pracy, wprowadzic normy europejskiej płacy i po problemie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA