REKLAMA

Nowe okręgi wyborcze w gminach i powiatach. Depopulacja zbierze żniwo

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (Piotr Toborek)/AT
  • 21 lutego 2018 07:29
Nowe okręgi wyborcze w gminach i powiatach. Depopulacja zbierze żniwo Do 1 kwietnia samorządy muszą przyjąć uchwały w sprawie podziału JST na okręgi w jesiennych wyborach (fot.shutterstock)

Samorządy do 1 kwietnia muszą przyjąć uchwały w sprawie podziału na okręgi w jesiennych wyborach. Także te, gdzie podział będzie taki sam jak podczas poprzednich wyborów.

  • Do 1 kwietnia samorządy muszą przyjąć uchwały w sprawie podziału JST na okręgi w jesiennych wyborach.
  • Przy dzieleniu gminy na okręgi wyborcze rady powinny uwzględnić liczbę mieszkańców ujętych w stałym rejestrze wyborców danej gminy.
  • Z dużych miast jako pierwszy uchwałę w sprawie podziału na okręgi przyjął Wrocław.

W związku z nowelizacją Kodeksu wyborczego Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła uchwałę w sprawie wytycznych i wyjaśnień dotyczących podziału jednostek samorządu terytorialnego na okręgi wyborcze.

Zgodnie ze zmianami, wszystkie rady gmin zobowiązane są do dokonania podziału gmin na okręgi wyborcze w wyborach do rady gminy w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy - czyli do 1 kwietnia.

Czytaj: PiS jest gotowe na wybory samorządowe

PKW zaleca między innymi, aby przed wniesieniem wniosku w sprawie podziału gminy na okręgi wyborcze pod obrady rady, wójt, burmistrz lub prezydent miasta przedstawił projekt do konsultacji właściwemu komisarzowi wyborczemu. Komisja zobowiązała komisarzy wyborczych do udzielenia pomocy przy opracowywaniu projektów podziału gminy na okręgi wyborcze.

Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza, że jeżeli w gminach dotychczasowy podział na okręgi spełnia wymogi Kodeksu wyborczego, rada gminy może podjąć uchwałę w sprawie podziału gminy na okręgi określającą takie same ich granice, jak obowiązujące dotychczas.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA