REKLAMA

Nowe regulacje pieców węglowych w 2017 roku

  • Autor: GP
  • 15 czerwca 2016 11:58
Nowe regulacje pieców węglowych w 2017 roku Wprowadzenie podobnych regulacji dwa lata temu zablokowały protesty górników. (fot.:pixabay.com)

• Resort środowiska przygotowuje nowe prawo dotyczące pieców.
• Ministerstwo chce uniknąć możliwych kar nałożonych na Polskę przez Komisję Europejską, za niedrożenie nowych regulacji dotyczących emisji zanieczyszczeń.
• W Polce od lat trwa walka o takie przepisy.

Rząd przygotowuje nowe narzędzia wali o czystsze powietrze nad Wisłą.

Nowe standardy emisji dla kotłów węglowych mają wejść w życie z początkiem 2017 r. Ewentualnie niewiele później, dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Jadwiga Emilewicz z resortu środowiska potwierdziła tę informację. Takimi urządzeniami Polacy w większości grzeją swoje domostwa jesienią i zimą.

Na tle Europy niestety Polska nie ma się czym chwalić. Nasze powietrze może być przyczyną kar nałożonych na nasz kraj. Komisja Europejska za unoszące się w polskim powietrzu pyły (w tym zwłaszcza PM10 i PM2,5) oraz rakotwórczy benzo(a)piren grozi karami.

Czytaj: Brexit niestraszny polskiemu Ministerstwu Finansów

Walkę o wprowadzenie nowych regulacji emisji dla tego przemysłu prowadzi od lat inicjatywa Polski Alarm Smogowy. Przedstawiciele organizacji zaznaczają, że w Polsce dominują kotły emitujące 600 mg pyłów w 1 m sześcienny. Gdy w krajach takich jak Niemcy, czy Austria nie można sprzedać kotłów o ile nie spełniają normy 20 mg na m sześcienny. To duża różnica, polskie kotły przekraczają tę normę trzydziestokrotnie.

Wprowadzenie podobnych regulacji dwa lata temu zablokowały protesty górników.

Według WHO w Polsce najbardziej zanieczyszczonymi miastami są: Żywiec, Pszczyna i Rybnik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA