REKLAMA

Nowe wnioski o 500 plus od 1 sierpnia

  • Autor: PAP/JS
  • 07 lipca 2017 20:21
Nowe wnioski o 500 plus od 1 sierpnia Program "Rodzina 500 plus" ruszył 1 kwietnia 2016 roku. (fot.mpips.gov.pl)

Już od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o "500 plus" i inne świadczenia dla rodzin - przypomina szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Przyjęta w piątek (7 lipca) ustawa ujednoliciła terminy przyjmowania wniosków o różne rodzaje świadczeń dla rodzin.

• "To jest bardzo ważna dla wszystkich informacja, również dla samorządów, ponieważ trzeba będzie obsłużyć przyjęcie ok. 4 mln wniosków, nie tylko o 500 plus, ale i o pozostałe świadczenia" - mówiła minister.

• "Gminy będą musiały dobrze się przygotować do wzmożonej obsługi i sprawnie wydawać decyzje, żeby nie było przerw w wypłacie świadczeń" - podkreśliła minister.

Sejm, po burzliwej debacie z udziałem opozycji, premier Beaty Szydło i minister rodziny, przyjął bez poprawek ustawę o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin - wprowadzającą m.in. zmiany w programie "Rodzina 500 plus". Posłowie opozycji krytykowali zarówno program, jak i proponowane do niego zmiany.

"Myślę, że ta zapalczywość w krytykowaniu, niekończące się podawanie w wątpliwość efektów naszego programu - po stosunkowo krótkim okresie jego funkcjonowania, bo to jest rok - to jest droga donikąd. Jeśli opozycja dalej będzie tak agresywnie atakować ten program, to narośnie społeczne przekonanie o tym, że gdyby tylko mogła, to by go zlikwidowała" - powiedziała Rafalska.

Jej zdaniem, stawia się mu nieuzasadnione, niepoparte rzeczywistymi danymi zarzuty. "Ja nie mówię, że nie ma rzeczy, które by można poprawić, one pewnie są w odniesieniu do każdego z funkcjonujących systemów. My do naszego programu wprowadzamy poprawki po roku, a wiele z pozostałych systemów funkcjonuje w niezmienionym kształcie od kilku, kilkunastu lat, nie były jeszcze poddawane tak gruntownej ocenie, jaką my zrobiliśmy" - zwróciła uwagę.

Przyjęta w piątek ustawa jest wynikiem przeglądu systemów wsparcia rodzin przeprowadzonego przez resort rodziny. Wymóg jego przeprowadzenia wprowadziła ustawa o "500 plus". Rafalska przypomniała, że zgodnie z ustawą ocenę funkcjonowania programu "500 plus" rząd będzie przeprowadzał co roku, a przy tej okazji będą analizowane również inne systemy świadczeń, bo często są one ze sobą powiązane.

Minister podkreśliła, że nowa ustawa wprowadza zmiany w ustawach: o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o świadczeniach rodzinnych, o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, o Karcie Dużej Rodziny.

"Ma przede wszystkim umożliwić redukcję niepożądanych zjawisk, które się pojawiły podczas pierwszego roku realizacji programu 500 plus, które nie mają charakteru masowego, ale jednak występowały, a więc np. dopasowywanie do dochodu do kryterium uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko, niezgodne ze stanem faktycznym deklarowanie samotnego wychowywania dziecka, żeby przy ustalaniu dochodu nie brać pod uwagę zarobków partnera" - mówiła.

Jak podkreśliła, bardzo ważne są zmiany dotyczące obsługi wniosków składanych w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Dotychczas zajmowały się tym urzędy marszałkowskie, po zmianach zadania te przejmą wojewodowie. "To jest bardzo ważne i liczymy, że skróci to czas oczekiwania na wydawanie decyzji, co dziś trwa wiele miesięcy, liczę na szybszą, lepszą obsługę tych wniosków" - powiedziała Rafalska.

Czytaj więcej tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA