REKLAMA

Nowelizacja Karty Nauczyciela budzi wątpliwości Rzecznika Praw Dziecka

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl/JS
  • 15 marca 2016 12:36
Nowelizacja Karty Nauczyciela budzi wątpliwości Rzecznika Praw Dziecka Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak przekazał uwagi do rządowego projektu nowelizacji Karty Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (fot. Marek Michalak/facebook)

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak przekazał uwagi do rządowego projektu nowelizacji Karty Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw.

Jak stwierdził w wystąpieniu do przewodniczącego sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży projekt uwzględnia wiele zgłaszanych przez niego w ostatnich latach uwag, wprowadza nową jakość w postępowaniu dyscyplinarnym i wyraźnie dostrzega istotę ochrony praw dziecka w tych postępowaniach, a także daje narzędzia do realizacji tej ochrony.

Z drugiej jednak strony wskazuje na pewne braki tego projektu, które jeśli wejdą w życie, osłabią pozycje RPD. W szczególności wątpliwości Rzecznika Praw Dziecka budzi brak uregulowań prawnych, dających mu uprawnienia do uczestnictwa w postępowaniu przed komisją dyscyplinarną pierwszej i drugiej instancji na prawach strony, przy równoczesnym uprawnieniu do złożenia zażalenia na postanowienia rzecznika dyscyplinarnego: o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego oraz o umorzeniu postępowania wyjaśniającego, a także na decyzję o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wydaną przez komisję dyscyplinarną pierwszej instancji.

- Z jednej strony, projekt daje Rzecznikowi Praw Dziecka ważne uprawnienia procesowe w postępowaniu dyscyplinarnym wobec nauczycieli w sprawach o czyny naruszające prawa i dobro dziecka, z drugiej zaś pozbawia go prawa udziału w czynnościach postępowania zarówno przed komisją dyscyplinarną pierwszej, jak i drugiej instancji – zauważa Marek Michalak.

Czytaj całość na: portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA