REKLAMA

Nowelizacja ustawy refundacyjnej ma zahamować wywóz leków

  • www.rynekzdrowia.pl
  • Autor: RynekZdrowia.pl
  • 11 października 2016 10:17
Nowelizacja ustawy refundacyjnej ma zahamować wywóz leków Projekt nowelizacji ustawy trafił do konsultacji społecznych. (fot. pixabay)

• Resort zdrowia przygotował nowelizację ustawy refundacyjnej.
• Jej celem jest m.in. ograniczenie wywozu leków refundowanych z kraju i ułatwienie dostępu do tańszych leków pacjentom cierpiącym na schorzenia rzadkie.

Projekt nowelizacji ustawy trafił do konsultacji społecznych.

Dotychczas hurtowniom farmaceutycznym opłacało się sprzedawać swoje produkty za granicą, dzięki swobodnie naliczonym marżom. Po nowelizacji i doprecyzowaniu regulacji marża dla eksportowanych leków ma być sztywna i identyczna, jak w przypadku środków, które trafiają do polskich aptek - informuje "Dziennik Polski".

Proponowana przez resort nowelizacja, oprócz sztywnych marż, zakłada także ułatwienia w dostępie do refundowanych środków dla osób cierpiących na choroby rzadkie - według szacunków dotykają one ok. 8 proc. Polaków.

Leki stosowane w przypadku tego rodzaju schorzeń zazwyczaj mają tylko jednego producenta i kosztują za dużo, by spełnić kryteria stosowane przy wydawaniu decyzji refundacyjnych.

Dzięki nowym przepisom, tzw. leki sieroce nie będą musiały rywalizować o wejście na listę refundacyjną ze środkami stosowanymi w chorobach powszechnych, a o dopłatach decydować ma dobro pacjentów, którym mogą pomóc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA