REKLAMA

Nowoczesna apeluje do marszałka Sejmu o publikację listy kandydatów na członków KRS

  • Autor: PAP/JS
  • 02 lutego 2018 17:20
Nowoczesna apeluje do marszałka Sejmu o publikację listy kandydatów na członków KRS Gasiuk-Pihowicz dodała, że publikacja listy kandydatów rozwieje wątpliwości związane z rzeczywistą liczbą kandydatów spełniających wszelkie wymogi do kandydatury na sędziego KRS (Kamila Gasiuk-Pihowicz, fot.nowoczesna.org)

Nowoczesna zaapelowała do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o opublikowanie oficjalnej listy kandydatów do KRS. "Publikacja pozwoli prześwietlić opinii publicznej, ale także mediom przedstawione kandydatury" - mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna).

Pod koniec stycznia dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował, że do Sejmu wpłynęło 18 kandydatur na członków Krajowej Rady Sądownictwa. CIS nie ujawnia na razie nazwisk zgłoszonych osób.

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o KRS wyboru 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję dokonuje Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie.

Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów do KRS są grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej dwóch tys. obywateli. Kandydaci wskazywani są spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych.

Na  konferencji prasowej szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz zaapelowała do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o ujawnienie oficjalnej listy kandydatów do KRS. "Publikacja pozwoli po pierwsze prześwietlić opinii publicznej, ale także mediom przedstawione kandydatury" - podkreśliła.

"Pozwoli przyjrzeć się dotychczasowej karierze poszczególnych kandydatów, pozwoli zadać pytania o ich towarzyskie relacje z osobami z obecnego rządku, powiązania z wpływowymi osobami z otoczenia PiS. Pozwoli stwierdzić czy na liście są np. bardzo dobrzy znajomi pana Zbigniewa Ziobry, albo innych osób związanych z PiS. Pozwoli stwierdzić czy rzeczywiście na liście są osoby, które miały sprawy i wyroki dyscyplinarne" - podkreśliła szefowa klubu Nowoczesnej.

Gasiuk-Pihowicz dodała, że publikacja listy kandydatów rozwieje wątpliwości związane z rzeczywistą liczbą kandydatów spełniających wszelkie wymogi do kandydatury na sędziego KRS tj. prawidłowo złożona liczba podpisów jako wsparcie kandydatury, informacja o kandydacie.

Zdaniem posłanki sam fakt, że lista osób ubiegających się o stanowiska w KRS wynosi zaledwie kilkanaście to "bardzo mocny sygnał, świadczący o tym, że sędziowie zdają sobie sprawę z tego, że te tzw. wybory do KRS odbywają się ze złamaniem konstytucji".

"Myślę, że wielu sędziów zdaje sobie także sprawę z tego, że udział w tych politycznych nominacjach może wiązać się w przyszłości z poniesieniem odpowiedzialności dyscyplinarnej, skutkującej usunięciem z zawodu. A wszyscy wiemy, że żadna władza nie trwa wiecznie i parasol ochronny, jaki obecny rząd roztoczy w tym momencie nad tymi kandydatami kiedyś się skończy" - dodała posłanka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Rysiek 2018-02-08 11:02:58
    Wybieranie sedziów przez Sejm z natury rzeczy musi być wyborem partyjnym. A sędzia, na którym leży nawet cień jakiejkolwiek partii z natury rzeczy nie jest sędzią, jakiego by sie pragnęło widzieć w sądzie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA