REKLAMA

Nowoczesna apeluje do premier Szydło o opublikowanie wyroku TK. Jest petycja w tej sprawie

  • Autor: PAP/JS
  • 10 marca 2016 12:12
Nowoczesna apeluje do premier Szydło o opublikowanie wyroku TK. Jest petycja w tej sprawie Nowoczesna zbiera podpisy pod obywatelską petycją w tej sprawie (fot. twitter/Nowoczesna)

• Posłowie Nowoczesnej zaapelowali do premier Beaty Szydło o niezwłoczne opublikowaniu w Dzienniku Ustaw środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. noweli ustawy o TK autorstwa PiS.
• Nowoczesna zbiera też podpisy pod obywatelską petycją w tej sprawie.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał też, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.

"Oczekujemy w tej chwili zgodnie z art. 190 Konstytucji na publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ogłoszenie orzeczeń TK jest konstytucyjnym obowiązkiem i podlega niezwłocznemu wykonaniu" - oświadczyła podczas czwartkowego briefingu wicemarszałek Sejmu i posłanka Nowoczesnej Barbara Dolniak.

Art.190. stanowi m.in., że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego "podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony; jeżeli akt nie był ogłoszony, orzeczenie ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej +Monitor Polski+".

Dolniak podkreśliła, że organem, który jest zobowiązany do publikacji orzeczenia TK jest Prezes Rady Ministrów. "Konstytucja nie przewiduje żadnego wyjątku. Żaden przepis nie przewiduje również możliwości oceniania przez Prezesa Rady Ministrów, czy wyrok TK jest prawidłowy, czy też nie" - zaznaczyła wicemarszałek Sejmu.

Przypomniała, że zgodnie z konstytucją wyroki Trybunału są ostateczne, czyli "nie przysługuje od nich środek odwoławczy, i są one powszechnie obowiązujące; obowiązują więc każdego Polaka".

"Mamy więc nadzieję, że pani premier Beata Szydło dokona niezwłocznego ogłoszenia (wyroku TK - PAP), bo taki obowiązek - zgodnie z konstytucją - ciąży na Prezesie Rady Ministrów" - powiedziała Dolniak.

Poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz poinformował, że jego klub przygotował petycję pt. "Obywatele w obronie Konstytucji", pod którą będą zbierane podpisy.

W petycji napisano, że polscy obywatele domagają się od PiS, by "przestało łamać Konstytucję" i przywróciło ład konstytucyjny.

"Stanowczo domagamy się, by PiS zakończyło wywołany przez siebie, groźny, sprzeczny z polską racją stanu kryzys konstytucyjny. Żądamy uznania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 r. oraz przestrzegania zasady konstytucyjnej kontroli Trybunału nad nowo stanowionym prawem" - napisano w petycji.

"Paraliż niezależnego Trybunału Konstytucyjnego zagraża wprost wolności praw obywateli, w tym prawu do własności, godności, równości, wolności czy zrzeszania się" - głosi petycja.

Zwrócono się w niej ponadto do prezydenta Andrzeja Dudy, by bezzwłocznie przyjął ślubowanie od trzech prawidłowo wybranych w poprzedniej kadencji sędziów TK.

Czytaj też: Nowoczesna: Jeśli wyrok TK nie wejdzie w życie czeka nas najpotężniejszy kryzys polityczny po 1989 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA