REKLAMA

Nowoczesna chce 3 lat więzienia za znieważenie homoseksualisty

  • Autor: GP
  • 04 lipca 2016 14:22
Nowoczesna chce 3 lat więzienia za znieważenie homoseksualisty Nowoczesna przeprowadziła konsultacje dotyczące "mowy pogardy" w poniedziałek (4 lipca). (fot.:twitter.com/_nowoczesna)

• Nowoczesna złożyła w Sejmie propozycję nowelizacji Kodeksu karnego.
• Partia chce poszerzenia katalogu definiującego przestępstwo mowy nienawiści.
• Za znieważenie na tle orientacji seksualnej partia chce 3 lat pozbawienia wolności.

Klub parlamentarny Nowoczesnej zdecydował się w poniedziałek (4 lipca) wystosować nową inicjatywę legislacyjną. Partia Ryszarda Petru uderza w ton mowy nienawiści i proponuje zaostrzenie kar za obrazę na tle seksualnym i stosowanie gróźb o podobnym charakterze.

Partia proponuje do pięciu lat więzienia za stosowanie gróźb wobec homoseksualistów i do trzech lat pozbawienia wolności za ich znieważanie. Zmiany mają dotyczyć Kodeksu karnego, a o propozycji doniosła "Rzeczpospolita".

Nowoczesna chce poszerzyć katalog, który decyduje o kryterium klasyfikowania groźby jako mowę nienawiści. Nowela ma dopisać do tego katalogu płeć, tożsamość płciową, wiek, niepełnosprawność i orientację seksualną. Obecnie jest on złożony z różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, ponadto zawiera wyznanie i bezwyznaniowość.

Czytaj: Ryszard Petru odpowiada jak postrzega działania PiS wobec OFE

Projekt jest odpowiedzią na stanowisko środowisk lewicowych, które apelują od lat o dokładniejsze i bardziej surowe stosowanie już obowiązujących przepisów.

Mową nienawiści określa się szereg zachowań, które nawołują do agresji wobec osób należących do różnych mniejszości. Chodzi w nich zazwyczaj o stereotypowe postrzeganie różnych grup społecznych, jak i uprzedzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • okradany 2016-07-04 20:21:44
    rysiu jestes glupszy niz myslalem.pomalu stajesz sie niebezpieczny.do czego to prowadzi jak ktos jest chory na wladze.ale pare glosow od pedalow dostaniesz jednak mam nadzieje ze wiecej stracisz u tych ktorych zglupiles i na ciebie glosowali
  • Zeghar 2016-07-04 16:01:33
    Nigdy nie zrozumiem dlaczego w ramach tzw. "postępu" dyskryminuje się ludzi. Ja np. chcę podwyższenia kary za znieważenie heteroseksualisty. A swoją drogą, to w całości propozycji czuję udział posłanek Nowoczesnej. Teraz powiedzenie o idiotce "ty głupia babo" będzie podpadało pod tą tzw. "mowę nienawiści". Tylko żeby na niektórych nie odbiło się to rykoszetem po komentarzach pod adresem posłanki Pawłowicz...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA