REKLAMA

Nowoczesna chce zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach

 • Autor: PAP/JS
 • 25 lutego 2016 16:59
Nowoczesna chce zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach Szef Nowoczesnej wysłał do prezydentów tych miast list, w którym poinformował o inicjatywie jego ugrupowania (fot. twitter/Nowoczesna)

• Zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, trzymania zwierząt domowych na uwięzi, chowu zwierząt w celu pozyskania futer - takie m.in. rozwiązania zakłada projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt złożony w Sejmie przez klub Nowoczesnej.
• Szef Nowoczesnej wysłał do prezydentów tych miast list, w którym poinformował o inicjatywie jego ugrupowania.
• Zgodnie z projektem naruszenie zakazów miałoby być traktowane jak przestępstwo i mogłaby za to grozić nawet kara pozbawienia wolności.

Kwestia dzikich zwierząt występujących w cyrkach budzi w ostatnim czasie duże kontrowersje. Prezydenci kilku miast w Polsce zakazali ostatnio udostępnianiu miejskich gruntów cyrkom ze zwierzętami. Wśród tych miast znalazły się Słupsk, Warszawa, Wrocław oraz Bydgoszcz.

W czwartek, 25 lutego, szef Nowoczesnej Ryszard Petru wysłał do prezydentów tych miast list, w którym poinformował o inicjatywie jego ugrupowania. "Rozumiemy Państwa wzburzenie tym procederem. Ponieważ Nowoczesna uważa, że rozwiązywanie takich problemów powinno odbywać się na gruncie ustawowym, złożyliśmy projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Zakłada wprowadzenie trzech zakazów: trzymania zwierząt domowych na uwięzi, chowu zwierząt w celu pozyskania futer oraz wykorzystywania zwierząt w cyrkach" - napisał lider Nowoczesnej.

Wyraził nadzieję, że uda się szybko odpowiednie zmiany wprowadzić i cyrki ze zwierzętami przestaną przyjeżdżać do tych miast.

Posłanka Nowoczesnej Ewa Lieder podczas konferencji prasowej podkreśliła, że jej ugrupowanie sprzeciwia się wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach. Projekt jej ugrupowania zakłada zakaz "działalności menażerii objazdowych, a także organizowania i prowadzenia występów cyrkowych z udziałem zwierząt oraz podobnych widowisk lub pokazów, związanych z wykorzystywaniem zwierząt w celach rozrywkowych".

W uzasadnieniu projektu nowelizacji przygotowanego przez posłów Nowoczesnej napisano m.in., że szacuje się, iż "w Polsce działa kilkanaście cyrków, które wykorzystują w swoich przedstawieniach zwierzęta; ogólną liczbę zwierząt w cyrkach szacuje się na około 250-300 osobników, a w tym: słonie, lwy, tygrysy, wielbłądy, foki, lamy, zebry, krokodyle, fretki, konie, kozy, węże, warany, legwany, psy i byki".

"Cyrki w żaden sposób nie zapewniają zwierzętom godnych warunków do życia. Zwierzęta są trzymane w za małych klatkach, transportowane w złych warunkach. Nie ma nawet przepisów dotyczących tego, jak mają być trzymane" - powiedziała Lieder. Dodała, że kontrowersyjną kwestią jest również tresura zwierząt cyrkowych. "Sztuczki, które są wykonywane przez te zwierzęta są niezgodne z ich naturą. Często są też tresowane w sposób okrutny" - podkreśliła posłanka Nowoczesnej.

Oświadczyła też, że jej ugrupowanie opowiada się za "hodowlą etyczną, za gospodarka etyczną, za rolnictwem etycznym" i dlatego posłowie Nowoczesnej złożyli w Sejmie projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt, który zakłada też "wprowadzenie faktycznego zakazu utrzymywania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały".

Obecne przepisy o ochronie zwierząt dają możliwość trzymania zwierzęcia w sposób stały na uwięzi do 12 godzin dziennie, a długość uwięzi nie może być mniejsza niż 3 metry. Problem - zaznaczono w uzasadnieniu projektu Nowoczesnej - dotyczy przede wszystkim psów trzymanych na łańcuchach, w dużej mierze na ternach wiejskich.

Propozycja Nowoczesnej zakłada alternatywną metodę ograniczenia możliwości poruszania się zwierzęcia po terenie prywatnym: "budowę kojców z zapewnionym zadaszeniem, odpowiednią powierzchnią albo utrzymywanie zwierzęcia na terenie ogrodzonym". Zgodnie z projektem w każdym przypadku utrzymywania zwierzęcia poza pomieszczeniem mieszkalnym musiałoby mieć ono zapewniony dostęp do wody, pożywienia oraz budy". Wymogi te - jak zaznaczono - nie dotyczyłyby wyprowadzania psów na smyczy.

W projekcie zaproponowano też wprowadzenie zakazu hodowli i chowu zwierząt w celu pozyskiwania futer. "Hodowla zwierząt w tym celu przysparza zwierzętom zbędne cierpienie, a ponadto niektóre fermy mają negatywny wpływ na środowisko" - przekonują autorzy dokumentu.

Zgodnie z projektem naruszenie zakazów hodowli zwierząt na futra lub zakazu działalności menażerii objazdowych oraz widowisk z udziałem zwierząt miałoby być traktowane jak przestępstwo i mogłaby za to grozić nawet kara pozbawienia wolności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (10 komentarzy)

 • A. Krzak 2016-02-26 10:46:32
  Nasuwa się tylko jedno określenie! (...) ich! We łbach im się pomieszało! Weźcie się za rzeczy istotne!
 • obs1248 2016-02-26 09:05:11
  Porąbało ich. Mięsko to chcą wcinać! Każde zwierzę ma skórę. Osobiście lubię mięsko z nutri , konia , KRÓLIKA lub baranka
 • spragniony123 2016-02-26 08:36:44
  Postulaty Nowoczesnej o likwidacji cyrków są nie do przyjęcia bo widać wyrażnie że Nowoczesna boi się konkurencji ,ostatecznie jest wolny rynek
 • widz 2016-02-26 08:28:04
  Do Aj: Faktycznie cyrk w roli głównej lwa groźnego Petru i PO , gdyby mogli to by poszarpali mądrych , profesjonalnych i kompetentnych rządzących , tylko , że media są okrutne , pokazują ciągle kluby opozycyjne z tymi lwami i lwicami , ja tego nie rozumiem , dlaczego jest ich tak dużo na antenach wszystkich kanałów telewizji publicznej , a skromni i okrzesani rządzący w Sejmie są pokazywani w mediach tylko gdzieniegdzie gołąbek przeleci i to są obiektywne media - wstyd dla prezesa tvp. Tylko ciągle ci POPAPRAŃCY . ZŁODZIEJE I OSZUSCI . W Sejmie ci niegodni i nieodpowiedzialni . aroganccy i butni , obrzydliwi posłowie niby z NOWOCZESNEJ I PO rządzą w Polsce , a rządzący mało mają czasu antenowego w telewizji publicznej. Panie Kurski stosuje Pan uprzywilejowanie dla tej elity politycznej , która jest opozycją , a Pan kreuje ich na rządzących , teraz dopiero media są tylko dla opozycji.
 • Aj 2016-02-26 08:13:23
  ...a co z cyrkiem na Wiejskiej w Warszawie?
 • widz 2016-02-25 22:52:01
  Czy rubikonie też będą zakazane?
 • oczyszczalnia ścieków 2016-02-25 22:11:34
  Niech pochwalą się ci nieudacznicy i pełzające żmije i węże , jaki bubel prawny złożyli w SN o ograniczeniu uprawnień związków zawodowych , jedyna ustawa , którą ulęgli od 25.10.15 roku okazał się katastrofą . SN nie zostawił suchej nitki na tym bublu prawnym , gwiazdy medialne powinny pochwalić się mediom tą wiadomością , ale po co - katastrofalna porażka prawna , wiadomo gdzie ich miejsce , to czyszczenie studzienek kanalizacyjnych , a tu proszę następny bubel prawny. Przestańcie ośmieszać się , bo już moje dzieci z gimnazjum śmieją się z waszego postępowania i zachowania.
 • kropelka 2016-02-25 19:21:24
  dla rozluźnienia atmosfery, znalazłem fajna stronkę: kronikaodkrywcow.pl
 • osioł 2016-02-25 17:42:11
  Po co wykorzystywać zwierzęta jak SWETRU jest PAWIANEM !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA