REKLAMA

Nowoczesna: Dawna nie było tylu kobiet u władzy, ale to wciąż niewystarczająco

 • Autor: PAP/AT
 • 08 marca 2017 10:12
Nowoczesna: Dawna nie było tylu kobiet u władzy, ale to wciąż niewystarczająco Barbara Dolniak. Posłanka przyznała, że odNowoczesna: W Polsce nie są przestrzegane prawa kobiet (Barbara Dolniak, fot.twitter.com/Nowoczesna)

• Jest kilka takich miejsc w polityce PiS, które są zaprzeczeniem poszanowania praw kobiet - mówią posłanki Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus i Barbara Dolniak.
• Chcemy mieć swobodę decyzji, prawo do decyzji - dodały.

W Dzień Kobiet odbyć się ma Międzynarodowy Strajk Kobiet - inicjatywa oddolnej, bezpartyjnej koalicji kobiet. Jak informują inicjatorki protestu, jest on organizowany wspólnie przez kobiety z ponad 50 krajów, "walczące o uznanie ich praw przez populistyczne, antykobiece rządy". W Polsce w akcji ma wziąć udział ponad 80 miast - zarówno największe aglomeracje, jak i małe i średnie miejscowości.

Scheuring-Wielgus powiedziała w środę w TVP Info, że jej zdaniem prawa kobiet w Polsce nie są przestrzegane. "W ciągu ostatniego roku jest kilka takich miejsc w polityce Prawa i Sprawiedliwości, które są zaprzeczeniem poszanowania praw dla kobiet. Np. zaniechanie refundacji in vitro, ustawa antyaborcyjna, tabletka dzień po na receptę, sygnały, że będziemy rezygnować z konwencji antyprzemocowej. Mnóstwo takich rzeczy się nazbierało i myślę, że dlatego jest ten protest" - argumentowała posłanka.

"Dzisiaj wszystkie kobiety na całym świecie, w przeszło prawie 50 krajach, protestują i walczą o swoje prawa. Zaznaczają, że nasze prawa też są ważne" - podkreśliła.

O pozycję kobiet w Polsce była pytana w radiu TOK FM wicemarszałkini Sejmu Barbara Dolniak. Posłanka przyznała, że od dawna nie było tylu kobiet u władzy w Polsce, ale według niej - wciąż jest ich niewystarczająco. "Trochę się boję, biorąc pod uwagę ilość Polek, że to niewiele. U nas chociażby w zarządach dużych firm jest tylko 13 prof. kobiet, znacznie mniej niż w Europie, gdzie jest około 17 proc. To pokazuje, że mamy wiele do zrobienia i między innymi ten marsz, te marsze dzisiejsze wskazują na to, jakie są cele, jak kobiety chciałyby, żeby zmieniała się rzeczywistość" - powiedziała.

"Stawianie na kobiety jest dobrym rozwiązaniem. Można stawiać na kobiety i trzeba stawiać na kobiety, bo one podchodzą do pracy bardzo odpowiedzialnie, rzetelnie, są wykształcone, mają plany, założenia i jak je realizują to angażują się w pełni. Ale chcemy mieć swobodę decyzji, prawo do tej decyzji" - zaznaczyła.

Wicemarszałkini pytana, czy weźmie udział w dzisiejszym strajku, odpowiedziała: "Jeżeli tylko pozwolą mi obowiązki zawodowe, bo dzisiaj zaczyna się posiedzenie Sejmu, to tak, ale nawet jeżeli nie będę mogła uczestniczyć wprost, to zawsze będę obecna duchem, ponieważ ja też jestem za równym traktowaniem kobiet, równym traktowaniem z mężczyznami, za prawem do wyboru, za prawem do własnej decyzji".

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (3 komentarzy)

 • NiezaPISdziały 2017-03-09 10:33:42
  Do puszatek: Najgorsi są ci co za wszystko by rozliczali, jeżeli tylko im to nie odpowiada. Poczytaj sobie co to znaczy demokracja.
 • puszatek 2017-03-08 20:02:52
  Pani Dolniak, pani to w ogóle jeszcze śmie mówić o jakichś prawach? Pani złamała prawo, mało tego brała udział w próbie obalenia rządu. Na panią przyjdzie jeszcze czas. Takie miernoty nie mogą mieć miejsca w polskim parlamentaryzmie. Wkrótce zostanie pani wraz z tą śmieszną "partyjką" antypolską, rozliczona. Dla takich ludzi, jak pani, nie ma miejsca w sejmie!
 • jakem taki 2017-03-08 16:40:35
  Dać im palec to będą chciały....REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA