REKLAMA

Nowoczesna krytykuje poziom zarządzania w spółkach SP

  • Autor: pt/pap
  • 21 kwietnia 2016 20:56
Nowoczesna krytykuje poziom zarządzania w spółkach SP Mamy niezwykle słabą jakość zarządzania na czele spółek Skarbu Państwa" - oceniają polityce Nowoczesnej

• Poziom kadr zarządzających w spółkach Skarbu Państwa jest niezwykle słaby, co może odbić się niekorzystnie na kondycji tych przedsiębiorstw - ocenili przedstawiciele Nowoczesnej.
• Wkrótce ugrupowanie przedstawi raport w tej sprawie.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej wyraził zaniepokojenie jakością kadr zarządczych w spółkach Skarbu Państwa.

"Analiza szczegółowa pokazuje, że mamy tam wysyp Nikodemów Dyzmów na wielką skalę. Co czwarta osoba, która obecnie zarządza w tych spółkach nie potrafi zarządzać, nie ma doświadczenia, jak rozwiązywać konflikty, podejmować decyzje" - podkreślił Rabiej. "Mamy niezwykle słabą jakość zarządzania na czele spółek Skarbu Państwa" - dodał.

Według Rabieja obecnie zarządy spółek SP są "sparaliżowane" i boją się podjąć jakąkolwiek decyzję, gdyż są "częścią pewnego układu personalnego, który wyniósł ich na szczyt". "Ta inercja spowoduje, że spółki Skarbu Państwa bardzo szybko - w naszej ocenie - wpadną w turbulencje" - stwierdził.

Rabiej poinformował, że Nowoczesna uruchamia infolinię "niebieski sygnalizator". "Zachęcamy osoby, które pracują w spółkach Skarbu Państwa, ale nie tylko, aby informowały nas na temat nieprawidłowości oraz tego, co zauważają nieprawidłowego w działalności tych spółek" - apelował.

Na podstawie tych informacji oraz analiz ekspertów Nowoczesnej ma powstać raport dotyczący sytuacji w spółkach Skarbu Państwa. Taki raport ma być publikowany co kwartał - dodał Rabiej.

Wtórowała mu posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska. "Obsadzanie stanowisk osobami nieprzygotowanymi do rządzenia w spółkach Skarbu Państwa może ponieść za sobą daleko idące konsekwencje. Będziemy cieniem tych spółek; mamy zespół ekspertów, który będzie na bieżąco oceniał wyniki finansowe tych spółek, wyniki jakie osiągają na giełdach, a nawet plany inwestycyjne" - podkreśliła.

"Nie może być tak, że spółki Skarbu Państwa staną się teraz własnością PiS. Na to nie pozwolimy" - dodała posłanka.

Poinformowała też, że na stronie internetowej Nowoczesnej zostanie w czwartek zamieszczona infografika, dzięki której "Polacy dowiedzą się o wszystkich znanych nam powiązaniach personalnych pomiędzy działaczami PiS a osobami, które są dziś obsadzane na poszczególnych stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa".

Według posła Nowoczesnej Zbigniewa Gryglasa, konieczna jest większa transparentność spółek państwowych. "Wszystkie spółki z kapitałem państwowym powinny, wzorem spółek giełdowych, publikować swoje wyniki finansowe. Tak, aby wszyscy obywatele mieli do nich dostęp. Wszak jest to majątek państwowy i musimy dbać o niego należycie" - podkreślił.

Jak dodał, spółki te powinny też informować na temat powiązań pomiędzy ich szefami a politykami. W ocenie posła Nowoczesnej zarządy i rady nadzorcze spółek SP powinny być rozliczane z efektów swoich dokonań, szczególnie jeśli chodzi o realizację określonych celów ekonomicznych.

Zdaniem Gryglasa zastosowane powinny być też efektywne formy nadzoru nad tymi spółkami. "Dziś nadzór właścicielski jest w dużym stopniu zdecentralizowany, to oznacza, że stosuje się odmienne instrumenty nadzoru w różnych resortach. To negatywne zjawisko; ten nadzór właścicieli powinien być jednolity, powinny obowiązywać jednolite zasady" - mówił Gryglas.

Biuro prasowe MSP w komunikacie przesłanym PAP wskazało, że "nowoczesne i skuteczne zarządzanie zostanie osiągnięte poprzez likwidację resortu skarbu i powołanie nowego podmiotu, z kilkakrotnie mniejszą, ale lepiej przygotowaną obsadą".

"Podjęliśmy prace związane z zaprojektowaniem nowego, odpowiadającego na stojące przed polską gospodarką wyzwania, modelu nadzoru właścicielskiego. Elementem porządkowania i usprawniania działalności spółek Skarbu Państwa są również zmiany kadrowe, przeprowadzone w ostatnich miesiącach z zachowaniem reguł rynkowych, w sposób transparentny i odpowiedzialny" - informuje resort.

"Majątek Państwa musi być skutecznie kontrolowany, a nowe władze spółek mają świadomość, że ich działania muszą służyć realizacji strategii rozwoju gospodarczego Polski. Zmiany we władzach spółek zostały pozytywnie przyjęte przez rynek, co znajduje swoje odzwierciedlenie we wzrostach kursów akcji poszczególnych podmiotów" - dodano.

Resort wskazał ponadto, że podjął prace związane z uregulowaniem kwestii wynagrodzeń członków organów zarządzających i nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz państwowych i komunalnych osób prawnych. "Nowe rozwiązania zapewnią przejrzyste, jednolite i sprawiedliwe zasady wynagradzania członków zarządu i rad nadzorczych wszystkich spółek, przyczynią się do profesjonalizacji kadr menadżerskich, które będą premiowane za skuteczne budowanie wartości spółek" - ocenia MSP.

"Wszystkie te zmiany mają doprowadzić do przełamania zauważalnej od lat inercji i braku spójności w działaniach spółek Skarbu Państwa. Każdą merytoryczną krytykę przyjmujemy z uwagą. Za taką trudno jednak uznać ostatnie wystąpienia opozycji zmierzające wyłącznie do podgrzewania złych emocji, które z pewnością nie służą rozwojowi i budowaniu wartości spółek Skarbu Państwa" - dodano w komunikacie. (

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA