REKLAMA

Nowoczesna, manifest: Kobieta niezależna to kobieta przedsiębiorcza. Chcemy to promować

 • Autor: PAP/AT
 • 22 stycznia 2017 10:24
Nowoczesna, manifest: Kobieta niezależna to kobieta przedsiębiorcza. Chcemy to promować Nowoczesna przygotowała manifest przedsiębiorczości kobiet zawierający osiem postulatów (fot.twitter.com/Nowoczesna)

• Nowoczesna przedstawiła manifest przedsiębiorczości kobiet
• Zrównanie płac kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach; elastyczny czas pracy dla kobiet oraz edukacja technologiczna dla dziewczynek - to niektóre z postulatów, który opracowała Nowoczesna.

W gmachu Sejmu zorganizowano spotkanie konsultacyjne sieci eksperckiej Nowoczesnej pt. "My Polki! Przedsiębiorcze, aktywne, zaangażowane". Manifest - zawierający osiem postulatów - ma być podpisany na jego zakończenie.

Szefową sieci eksperckiej #LepszaPolska z obszaru przedsiębiorczości kobiet Magdalena Rutkowska poinformowała na briefingu prasowym, że planowany jest cykl 10 spotkań na terenie kraju dotyczących aktywizacji zawodowej kobiet, wsparcia przedsiębiorczości i zachęcania kobiet do większego zaangażowania społecznego oraz politycznego.

Rutkowska stwierdziła, że Nowoczesna od początku bardzo mocno wspiera kobiety. "Wiemy, że kobieta niezależna to kobieta przedsiębiorcza. Chcemy to promować i wpierać w całym kraju" - powiedziała.

Wśród postulatów - jak przekazała - znalazły się m.in.: zrównanie płac kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach; elastyczny czas pracy dla kobiet; minimum 30 proc. stanowisk dla kobiet w zarządach spółek skarbu państwa; równy dostęp do kapitału i kredytów, np. fundusz gwarancyjny kredytów dla kobiet; preferencje dla przedsiębiorczyń w dotacjach unijnych; edukacja innowacyjna i technologiczna dla dziewczynek m.in. poprzez naukę kodowania; walka z negatywnymi stereotypami językowymi oraz doradztwo zawodowe i mentoring.

Czytaj też: Nowoczesna o emeryturach: obniżka wieku emerytalnego to krótkowzroczność

"Kobietom bardzo potrzeba wsparcia. Kobiety nie są wychowywane w duchu przedsiębiorczości. Wiemy to z naszych konsultacji, że trzeba kobiety bardzo mocno w tym kierunku wspierać" - powiedziała Rutkowska.

Wiceprzewodnicząca klubu Nowoczesna Joanna Schmidt oceniła, że przed kobietami stoi ważne wyzwanie, aby w najbliższych wyborach samorządowych na listach znalazło się ich jak najwięcej. Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej wskazała, że w ostatnich wyborach kobiety miały na listach "N" znaczący udział jeśli chodzi o "jedynki", a obecnie mają silną reprezentację we władzach centralnych i regionalnych "N".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Zeghar 2017-01-25 15:21:28
  Chciałbym zwrócić na brak seksizm zaprezentowany na tym zdjęciu. To nie jest karalne?
 • Dary 2017-01-25 07:53:42
  A najszybsza droga do awansu w strukturze partii prowadzi przez łóżko Przewodniczącego
 • piesnakuropatwy 2017-01-22 15:34:54
  Mam nadzieję, że Ci mężczyźni, którzy są przy zdrowych zmysłach a do tego żonaci, nie dopuszczą do pożarcia swojej władzy i terytorium przez jakieś tam wykształcone kuchty.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA