REKLAMA

Nowoczesna o pomysłach Kaczyńskiego na samorząd: tylko po konsultacjach

  • Autor: PAP/GP
  • 16 stycznia 2017 13:55
Nowoczesna o pomysłach Kaczyńskiego na samorząd: tylko po konsultacjach Poseł Stasiński (Nowoczesna): To są kwestie, które wymagają otwartej debaty z udziałem ekspertów, konstytucjonalistów, specjalistów od prawa samorządowego. (fot.:)

• Ewentualne zmiany dotyczące samorządowej ordynacji wyborczej powinny być poprzedzone szerokimi konsultacjami, m.in. z samorządowcami - uważa poseł Nowoczesnej Michał Stasiński.
• Dodał, że Nowoczesna popiera pomysł wprowadzenia kadencyjności wójtów.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w niedzielę (15 stycznia), że bardzo by chciał, aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad. Chodzi m.in. o wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz przezroczyste urny w lokalach wyborczych. Zapowiedział wprowadzenie "zasady dwóch kadencji dla tych, którzy pełnią funkcje jednoosobowe, czyli dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast".

Stasiński podkreślił, że Nowoczesna "jest jak najbardziej za" kadencyjnością.

- Ta kwestia znajduje się w programie Nowoczesnej. Mamy już gotowy projekt ustawy na ten temat, który możemy położyć na stole i poddać go pod dyskusję - wskazał.

- Tematem do dyskusji jest jeszcze długość kadencji tych stanowisk - dodał poseł.

Jak zaznaczył po wejściu w życie nowych przepisów powinien być wprowadzony "stan zerowy", dzięki któremu z kandydowania nie byliby wyłączeni dotychczas urzędujący wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci miast.

- Absolutnie nigdy nie zgodzimy się, ani nie poprzemy rozwiązania, które miałoby doprowadzić do tego, że w 2018 r. z kandydowania byliby wyłączeni wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci urzędujący kolejną kadencję. Powinien być "stan zerowy" po wejściu w życie nowych regulacji - podkreślił Stasiński.

Czytaj też: PSL nie chce kadencji w samorządach

Zwrócił też uwagę, że opracowując zmiany w ordynacji wyborczej do samorządów przeprowadzone powinny być bardzo szerokie konsultacje.

- To są kwestie, które wymagają otwartej debaty z udziałem ekspertów, konstytucjonalistów, specjalistów od prawa samorządowego oraz samych samorządowców - powiedział poseł Nowoczesnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA