REKLAMA

Nowoczesna oczekuje wyjaśnień od ministra Szyszki ws. skóry rysia

 • Autor: PAP/JS
 • 11 sierpnia 2017 14:45
Nowoczesna oczekuje wyjaśnień od ministra Szyszki ws. skóry rysia Wicedyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży dr hab. Krzysztof Schmidt potwierdził, że rysie są pod ścisłą ochroną od 1995 r. na całym obszarze kraju (fot. pixabay.com)

Oczekujemy wyjaśnień od ministra środowiska Jana Szyszki ws. skóry rysia, znajdującej się w jego posiadłości w Tucznie - poinformowali politycy Nowoczesnej. Wyrazili jednocześnie nadzieję, że sprawę szybko wyjaśni prokuratura.

W piątek Piotr Łosiewski z Prokuratury Rejonowej w Wałczu poinformował, że policja, z zawiadomienia pełnomocnika osoby prywatnej, prowadzi dochodzenie ws. wyprawionej skóry rysia, która znajduje się w posiadłości ministra środowiska Jana Szyszki w Tucznie (woj. zachodniopomorskie).

"Na wniosek prokuratury, policja wszczęła dochodzenie z artykułu 127 a ustęp 1 Ustawy o ochronie przyrody mówiącym o odpowiedzialności karnej za naruszenie zakazów lub niedopełnienie obowiązków w zakresie ochrony przyrody. Prowadzone dochodzenie ma na celu ustalenie, czy zostały wypełnione znamiona czynu zabronionego" - wyjaśnił prokurator.

Do sprawy odnieśli się podczas piątkowego (11 sierpnia) briefingu w Sejmie politycy Nowoczesnej. "Mamy nadzieję, że ta sprawa zostanie szybko wyjaśniona. To jest bulwersujące, że osoba, która jest ministrem ochrony środowiska, mogła się dopuścić przestępstwa, zabijając zwierzę, które jest pod ścisłą ochroną" - powiedział poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz.

Wtórowała mu inna posłanka klubu Nowoczesnej Ewa Lieder, wskazując, że rysie są zwierzętami chronionymi w Polsce od 1995 r. "Zastanawiamy się czy taki człowiek powinien się zajmować ochroną środowiska w Polsce" - stwierdziła.

"Oczekujemy od pana ministra, żeby nam opowiedział na pytanie, od kiedy jest właścicielem tej skóry i w jakich okolicznościach została ona nabyta?" - pytała posłanka Lieder. "Czy pan minister sam zastrzelił tego rysia?" - to kolejne pytanie Lieder.

Wicedyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży dr hab. Krzysztof Schmidt potwierdził, że rysie są pod ścisłą ochroną od 1995 r. na całym obszarze kraju. "Rysie są chronione, bo są bardzo rzadkim gatunkiem. Pełnią też bardzo ważną rolę w ekosystemie, jako drapieżnik ssaków kopytnych, który wpływa w jakiś sposób na ich liczebność. Z tego punktu widzenia ryś jest dla nas bardzo pożyteczny" - zaznaczył. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (9 komentarzy)

 • Kłusownik 2017-09-08 16:42:18
  Do myśliwy: Odpowieź jest prosta. Ryś jest zwierzęciem niezwykle płochliwym i nie zdarza się aby zginął pod kołami samochodu. Poza tym o ile wiem, osobnik u Pana Ministra nie był płaski.
 • myśliwy 2017-09-08 14:36:46
  A czy jakiś robot, choć raz widział, ile rysiów ginie pod kołami samochodów na szosach prowadzących przez lasy i puszcze ? Zapytajcie najpierw gościa skąd ma skórę a potem oskarżajcie. A jeżeli sprawa "wyszła" z zawiadomienia pełnomocnika osoby prywatnej, to jest jasne, jak słońce, że to sprawa "ustawiona" przeciwko ministrowi. Jest to po prostu tak zwane fałszywe oskarżenie, które zostanie umorzone ale błoto przylepione do ministra, pozostanie na jego twarzy. I o to zapewne chodziło Rysiowi Półgłówkowi oraz POkrętaczom.
 • ..... 2017-08-11 23:27:17
  Do Mieszko: "Skur" może mieć i tysiące ...
 • sara 2017-08-11 18:22:21
  Do sara: Czyżby to pan Szyszko daje mnie minus czy jemu podobny morderca? a może by tak wasze skóry wyprawić i postawić w ,,salonie''?
 • Mieszko 2017-08-11 17:37:06
  Ten osobnik był chory tak jak wy ruszcie te swoje mózgownice i zobaczcie jakie Cimoszewicz ma skury
 • stary polak 2017-08-11 17:30:40
  Jak człowiek któremu zabijanie żywych istot sprawia przyjemność,może chronić środowisko.Brzydzę się takimi ludżmi.Jestem od zawsze zwolennikiem PIS-u ale na tego człowieka nie mogę patrzeć.
 • sara 2017-08-11 17:29:55
  Do Nie jestem robotem: Marzyciel. Ale nieraz marzenia się spełniają.
 • sara 2017-08-11 17:19:48
  To ja wpłacam kasę na fundację ratującą rysie .A taki hrabia na nie poluje. Natychmiast powinien być usunięty ze stanowiska i ponieść potężną karę finansową .Ludzie robią zbiórkę choć sami mają grosze na życie .Ale bogacz minister może je mordować. To woła o pomstę nie tylko ,,do nieba'' ale również do ukarania przez Sąd .i to dla przykładu .Bo ponoć wszyscy przed prawem jesteśmy równi ?!!!
 • Nie jestem robotem 2017-08-11 15:18:41
  A może to skóra Rysia Petru ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA