REKLAMA

Nowoczesna optuje za odrzuceniem obywatelskiego projektu zakazującego aborcji

  • Autor: PAP/GP
  • 06 kwietnia 2016 13:40
Nowoczesna optuje za odrzuceniem obywatelskiego projektu zakazującego aborcji Petru: (Ta ustawa - red.) tak naprawdę zmusza kobiety, których płód zagraża życiu, żeby czekały na śmierć. (fot.:twitter.com/_nowoczesna)

• Jeśli obywatelski projekt wprowadzający całkowity zakaz aborcji trafi pod obrady Sejmu, wówczas klub Nowoczesnej złoży wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu - zapowiedział w środę (6 kwietnia) szef Nowoczesnej Ryszard Petru.
• Pytał pozostałych szefów partii, czy będą popierać ten wniosek.

W połowie marca do marszałka Sejmu wpłynęło zawiadomienie o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", która będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej usuwania ciąży.

- Kiedy ta ustawa wejdzie do Sejmu, należałoby ją odrzucić w pierwszym czytaniu i my taki wniosek zgłosimy. Mam nadzieję, że zostanie poparty przez inne kluby - powiedział Petru na środowej konferencji prasowej.- Chciałbym zapytać Grzegorza Schetynę, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Pawła Kukiza i - jak zawsze - Jarosława Kaczyńskiego, jakie jest ich stanowisko. Oczekiwałbym jednoznacznej odpowiedzi - dodał lider Nowoczesnej.

Polityk ocenił, że proponowana przez Inicjatywę "Stop aborcji" ustawa jest niehumanitarna i niesprawiedliwa.

- Ona tak naprawdę zmusza kobiety, którym płód zagraża ich życiu, że może je czekać śmierć; to jest ustawa, która mówi, że kobieta ma rodzić dziecko pochodzące z gwałtu; to jest ustawa, która mówi, że w przypadku poronienia tak naprawdę prokurator (...) będzie ścigał te wszystkie kobiety. Nie dość, że mają traumę po poronieniu, to jeszcze będzie je ścigał prokurator - podkreślał Petru.

Według niego, przepisy w proponowanym kształcie stworzą olbrzymie podziemie aborcyjne w Polsce, narażając kobiety na cierpienia.

- Ja zupełnie nie rozumiem, jak można tego typu rozwiązania proponować - dodał szef Nowoczesnej.

Przypomniał, że w piątek o godz. 17 jego ugrupowanie organizuje przed Sejmem protest przeciwko całkowitemu zakazowi aborcji.

W projekcie Inicjatywy "Stop aborcji" znajdują się zapisy uchylające dotychczasowe możliwości przeprowadzenia legalnej aborcji, której - w myśl aktualnie obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży - można dokonać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.

Przeczytaj: Posłanki Nowoczesnej apelują do pierwszej damy RP w kwestii aborcji

Projekt nakłada także na administrację rządową i samorządową obowiązek pomocy materialnej i opieki dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matek i ich dzieci poczętych w wyniku czynu zabronionego.

Za wprowadzeniem całkowitego zakazu aborcji opowiedziało się w środę Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Z danych resortu zdrowia wynika, że w 2014 r. zarejestrowano 977 zabiegów przerwania ciąży, o 226 więcej niż rok wcześniej. Najczęstszą przyczyną aborcji było duże prawdopodobieństwo ciężkiego nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA