REKLAMA

Nowoczesna przedstawi w Warszawie nowy program polityczny

  • Autor: PAP/MIW
  • 09 września 2016 17:24
Nowoczesna przedstawi w Warszawie nowy program polityczny Ostateczna wersja programu powstała w wąskim gronie kierownictwa partii i ma 276 punktów - mówi Paweł Rabiej. (fot. twitter.)

• W najbliższy weekend w Warszawie Nowoczesna przedstawi swój nowy program polityczny.
• Znajdzie się w nim m.in. ograniczenie kadencyjności posłów i senatorów do 2 kadencji; likwidacja niektórych urzędów np. wojewodów, wprowadzenie konstytucji podatkowej, zmniejszenie danin publicznych.
• Partia chce też wzmocnienia samorządów poprzez zapewnienie im większej samodzielności i zwiększenia środków, które są w ich dyspozycji.

Program Nowoczesnej podzielony jest na cztery rozdziały strategiczne, dotyczące ustroju państwa, gospodarki i wizji społeczeństwa oraz 20 rozdziałów branżowych. Jego prezentacja zaplanowana jest na niedzielne przedpołudnie.

- Nowy program przygotowaliśmy, by Polacy wiedzieli co myślimy i jacy jesteśmy. Wiele osób zastanawia się, czym jest Nowoczesna i jak o różnych kwestiach myślą jej członkowie. Postanowiliśmy więc opowiedzieć o tym w uporządkowany sposób - powiedział członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej

- Przygotowywanie nowego programu miało również kapitalne znaczenie tożsamościowe dla nas - zaznaczył.

Jak wskazał w sobotę będą miały miejsce wydarzenia towarzyszące przedstawieniu programu. Odbędzie się m.in. spotkanie sieci eksperckiej "Lepsza Polska",. Podczas spotkania zostaną przedyskutowane główne wątki, które pojawiły się w programie. Podsumowane będą też prace tego zespołu "kreśląc perspektywy na przyszłość" - dodał Rabiej. Odbędą się też dwa panele dyskusyjne dotyczące patriotyzmu oraz kultury.

W niedzielę lider Nowoczesnej Ryszard Petru oraz posłowie ugrupowania zaprezentują nowy program polityczny, który był opracowywany przez ostatnie pół roku.

- Ostateczna wersja programu powstała w wąskim gronie kierownictwa partii i ma 276 punktów - wskazał Rabiej.

- Najważniejsze postulaty zamieszczone w czterech rozdziałach wstępnych dotyczą spraw ustrojowych: sprawny rząd, silna gospodarka i wolni obywatele. To propozycja "Nowego Ładu", czyli ułożenia klocków składających się na filary państwa, gospodarki i społeczeństwa w inny, bardziej efektywny sposób, wynikający z refleksji nad doświadczeniami 27 lat niepodległej państwowości i budowania wolnorynkowej gospodarki" - podkreślił polityk.

Na wizję Nowego Ładu ma się składać sprawniejsze, lepiej zorganizowane państwo; rozwój gospodarczy, oparty na przedsiębiorczości i własności prywatnej; wspólnota wolności; nowoczesny patriotyzm.

- Doświadczenia ostatnich rządów pokazały, że pokolenie polityków Okrągłego Stołu nie tworzy już nowych idei dla Polski i nie potrafi nią sprawnie zarządzać. Potrzebujemy nowego myślenia, zgodnego z aspiracjami Polaków i na miarę wyzwań XXI wieku - podkreślił Rabiej.

W kwestiach ustrojowych Nowoczesna zaproponuje korekty, które - w jej ocenie - pozwolą na bardziej sprawne i efektywne rządzenie. Dotyczą one relacji pomiędzy najwyższymi władzami. Nowoczesna chce zaproponować likwidację niektórych urzędów (np. wojewodów), powołanie rządowego ośrodka strategii oraz wprowadzenie kilkunastu konkretnych rozwiązań instytucjonalnych pozwalających lepiej i sprawniej zarządzać państwem.

Partia chce też wzmocnienia samorządów poprzez zapewnienie im większej samodzielności i zwiększenia środków, które są w ich dyspozycji, a także większego wpływu obywateli na samorządy i oddania czynnikom obywatelskim więcej sprawczości.

- Część zadań rządowych zostanie przesunięta do jednostek samorządowych, będą one też mogły przekazywać zadania organizacjom pozarządowym - np. związanych z ochroną zdrowia, pomocą społeczną, zwalczaniem bezrobocia, kulturą itp. - napisano w dokumentach programowych.

W ocenie Nowoczesnej sojusz działań rządu z bardziej obywatelskimi samorządami ma być motorem zmian ustrojowych.

- Jedynie współpraca rządu i samorządów w takich obszarach jak stymulowanie przedsiębiorczości, pomoc społeczna, ochrona zdrowia, przeciwdziałanie bezrobociu młodych, zwiększanie dzietności przez rozwijanie żłobków i przedszkoli może być punktem zwrotnym, który pchnie Polskę na nowe tory, prowadząc do zwiększenia jakości życia Polaków - czytamy.

W swoim programie Nowoczesna zaproponuje też rozwiązania dotyczące ograniczenia kadencyjności posłów i senatorów do 2 kadencji, przesunięcia kadencji Senatu (tak by senatorowie nie byli wybierani w tym samym czasie co posłowie) i wprowadzenia zasady, że prezydenci miast mogą być równolegle senatorami. W programie znajdą się też zapisy mówiące o ograniczeniu kadencyjności prezydentów i burmistrzów do 2 kadencji przy jednoczesnym wydłużeniu ich kadencji do 5 lat, a także wprowadzenie bezpośrednich wyborów marszałków i starostów.

Z kolei w kwestii gospodarki Nowoczesnej postuluje "wzmocnienie fundamentów wolnorynkowej gospodarki, bo to ona najlepiej służy na całym świecie rozwojowi".

- To oznacza dbałość o to, by było jak najmniej barier i biurokracji (konstytucja podatkowa, kwestia interpretacji przepisów podatkowych), zmniejszenie danin publicznych przy jednoczesnym zwiększeniu liczby płacących (likwidacja przywilejów), troskę o finanse publiczne (zrównoważony budżet) i aktywną rolę państwa w ustalaniu priorytetów rozwoju (wspieranie innowacyjnych przemysłów, ekspansji zagranicznej) - napisano w dokumencie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA