REKLAMA

Nowoczesna przygotuje raport dot. zmian kadrowych w państwowych spółkach

  • Autor: PAP/JS
  • 03 marca 2016 16:23
Nowoczesna przygotuje raport dot. zmian kadrowych w państwowych spółkach Członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej (fot. facebook/Paweł Rabiej)

• Kierownicze stanowiska w spółkach skarbu państwa są obecnie obsadzane osobami, których kompetencje pozostawiają wiele do życzenia - uważają posłowie Nowoczesnej.
• Zapowiedzieli przygotowanie raportu pokazującego negatywne konsekwencje obecnej polityki kadrowej w tych spółkach.
• W czwartek (3 marca) w Sejmie klub Nowoczesnej zorganizował konsultacje eksperckie dotyczące efektywnego zarządzania w spółkach skarbu państwa.

Poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas podczas konferencji prasowej podsumowującej konsultacje poinformował, że ich głównym przesłaniem jest to, by państwa w gospodarce było z roku na rok mniej. Zaznaczył jednocześnie, że pozostaną oczywiście takie sektory, w których będzie to trwało dłużej. "Tutaj ważne jest, abyśmy jasno określili strategię, cele i obszary, w których państwo musi pozostać" - mówił poseł Nowoczesnej.

Dodał, że istotnym elementem, jeśli chodzi o spółki skarbu państwa jest profesjonalizacja. "We władzach spółek skarbu państwa muszą się znaleźć profesjonalni menadżerowie, profesjonalni członkowie rad nadzorczych" - podkreślił.

"Musimy zacząć od profesjonalizacji rad nadzorczych, bo one są kluczem. Przez ostatnie 8 lat wyłaniano te rady w drodze konkursów, ale te konkursy były całkowitą fikcją. Dziś mamy do czynienia z inną formułą" - dodał, mówiąc, że obecnie do rad nadzorczych państwowych spółek powoływani są byli lub obecni posłowie. "Ta formuła też oczywiście jest niewłaściwa. Musimy szukać więc innego rozwiązania i tym rozwiązaniem jest przede wszystkim profesjonalizacja kadr" - wskazał poseł Nowoczesnej.

Wtórował mu członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej, który zwracał uwagę, że udział spółek skarbu państwa w polskiej gospodarce jest bardzo duży. "Według danych OECD jest to 20 proc. PKB. Mamy więc spory udział własności państwowej w naszej gospodarce" - zwracał uwagę, dodając, że połowa walorów notowanych na warszawskim parkiecie to akcje spółek skarbu państwa.

Tymczasem - jak wskazywał - obecnie w państwowych spółkach widoczne są dwa negatywne kierunki. Jego zdaniem to - po pierwsze - "strategiczna próżnia", czyli brak jasnej i przejrzystej strategii działania, co zdaniem Rabieja może doprowadzić do spadku wyceny tych spółek na giełdzie.

"Po drugie - mamy do czynienia z bardzo niepokojącymi (...) zmianami w zarządach spółek skarbu państwa i w ich zarządach. Obserwujemy pojawianie się mnóstwa ludzi, którzy nie posiadają kompetencji, aby takimi spółkami zarządzać" - wskazał.

"To naprawdę niepokojące, jeżeli w zarządzie KGHM, która gra na globalnym rynku mamy pięć osób, które nie władają dobrze językiem angielskim. Pojawia się więc pytanie, jak mają one prowadzić normalną działalność spółki na skalę międzynarodową" - zastanawiał się Rabiej.

Dodał, że pogarszanie się jakości osób zarządzających dotyczy również innych państwowych spółek.

"Jakość osób, które zarządzają spółkami skarbu państwa jest niezwykle istotna. Nowoczesna będzie to monitorowała i w ciągu miesiąca lub dwóch spróbujemy przygotować raport, który pokazuje te negatywne skutki zmian personalnych w spółkach skarbu państwa dla potencjalnych wyników tych spółek w tym roku" - poinformował.

"To jest taka rzecz, którą powinniśmy - nie tylko jako opozycja, ale również jako obywatele - bardzo uważnie monitorować" - dodał

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA