REKLAMA

Nowoczesna pyta w internecie o edukację. "Musimy wiedzieć, co rodzice wiedzą o reformie edukacji"

  • Autor: GP
  • 07 września 2016 12:12
Nowoczesna pyta w internecie o edukację. "Musimy wiedzieć, co rodzice wiedzą o reformie edukacji" Nowoczesna pyta Polaków o podejście do reformy oświaty PiS w internecie. (fot.:nowoczesna.org)

• Z początkiem września Nowoczesna zainaugurowała akcję, której celem jest poznanie opinii rodziców o polskiej szkole.
• W internetowej ankiecie partia pyta o pomysły edukacyjne PiS, np. o szkołę ośmioletnią.
• Nowoczesna proponuje w kwestiach edukacji między innymi to, by zmienić Kartę Nauczyciela i nauczać języka angielskiego na poziomie narodowym.

Wraz z początkiem roku szkolnego w polskiej polityce powrócił temat zmian w edukacji. Pierwsze podniosło temat Stronnictwo Ludowe, potem poszły w ślad za nim PO i Nowoczesna. Partia Petru zdecydowała się zapytać o wiedzę na temat szkoły polskich rodziców.

W internetowym badaniu, które przybrało formę ankiety, partia krytykuje propozycje PiS i pyta o opinie na temat kluczowych pomysłów rządzącej formacji.

- Musimy wiedzieć, co rodzice wiedzą o reformie edukacji i jakie mają oczekiwania względem nowoczesnej edukacji - piszą działacze partii. - Polska szkoła musi się zmieniać, ale muszą to być zmiany jakościowe. Musi być szkołą praktyczną, gdzie dzieci będą mogły rozwijać swoje pasje.

Nowoczesna pyta między innymi o faudział w konsultacjach społecznych, które Ministerstwo Edukacji Narodowej jest zobowiązane podejmować, dalej pyta o kwestię 6-latków, których w tym roku objęły zmiany. Przypomnijmy, od kilku lat trwa szeroko zakrojona akcja społecznej walki o przywrócenie rodzicom możliwości decydowania o roku, w jakim dzieci idą do szkoły.

Czytaj: MEN i MSZ apelują do Niemców

Nowoczesna chce znać poglądy Polaków na szkołę ośmioletnią, na propozycję likwidacji szkolnictwa integracyjnego (choć MEN w tej sprawie nie zabierał głosu), na koniec można wyrazić luźne opinie. Większość pytań to pytania zamknięte.

Nowoczesna chce np. narodowej nauki angielskiego

Jeszcze w październiku Ryszard Petru przypominał wizję partii w zakresie szkolnictwa w Polsce.

Pierwszym punktem programu reformy oświaty Nowoczesnej jest zmiana w Karcie Nauczyciela.

- Chodzi nam o to, aby dyrektor szkoły miał większe możliwości w ramach tych pieniędzy, które otrzymuje obecnie. Tak, aby mógł złego nauczyciela zwolnić, a dobremu więcej zapłacić - podkreślił lider partii.

Dodał, że jego ugrupowanie chce też przywrócenia szkolnictwa zawodowego, które - jak przypomniał - zostało zlikwidowane po upadku komunizmu.

Według Petru Polsce potrzebny jest także "narodowy program nauki angielskiego i program studiów, który jest opracowany wraz z pracodawcami". - To spowoduje, że nasza szkoła będzie lepsza - ocenił lider Nowoczesnej. - To są małe rewolucje, które spowodują, że polska edukacja będzie praktyczna i nowoczesna - oświadczył.

MEN ma przedstawić propozycje edukacyjne w połowie września.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • szuszuha 2016-09-09 11:23:37
    Niech "nowoczesna" najpierw rozliczy się ze swoich grzechów finansowych, bo podatnicy na to czekają a jak chce sprawdzenia i sondaży na temat co myślą rodzice o szkołach do których chodzą ich dzieci, niech Petru zrobi na własny koszt. Wszak to bogaty człowiek i ma do tego 500+.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA