REKLAMA

Nowoczesna: Reforma zamiast naprawiać psuje system edukacji

  • Autor: PAP/JS
  • 12 września 2017 16:27
Nowoczesna: Reforma zamiast naprawiać psuje system edukacji Na konferencji prasowej w Sejmie Joanna Schmidt podkreśliła, że jest połowa września, a w szkołach nadal nie ma podręczników (fot. Facebook)

Nowoczesna krytykuje "pospiesznie" wprowadzoną reformę edukacji oceniając, że w jej wyniku jest chaos, brak podręczników, remonty w szkołach i niezadowolenie nauczycieli. Reforma zamiast naprawiać psuje system edukacji - uważają posłanki N.

Na konferencji prasowej w Sejmie Joanna Schmidt podkreśliła, że jest połowa września, a w szkołach nadal nie ma podręczników. "Tak się kończy wprowadzenie reformy w chaosie, w pośpiechu. Jest to kompletne obniżenie jakości naszej edukacji" - oceniła. Jej zdaniem minister edukacji Anna Zalewska "zachowuje się jak uczeń, który nie przygotował się do sprawdzianu". "Szefowa MEN wiedziała już parę miesięcy wcześniej, że taki sprawdzian nastąpi, że podręczniki muszą być dostarczone, że szkoła musi być gotowa" - zaznaczyła Schmidt.

Posłanka Elżbieta Stępień przypomniała, że zgodnie z przepisami prawa państwo jest zobowiązane do zapewnienia wszystkim uczniom podręczników. "Niestety sytuacja jest taka, że dyrektorzy szkół otrzymują za niską dotację celową i nie mogą nabyć podręczników dla wszystkich uczniów. Nie mogą też zobowiązać, czy zażądać od rodziców zakupu brakujących pozycji" - dodała Stępień.

Szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zaznaczyła, że minister edukacji nie byłaby bezbronna wobec pytań o brakujące podręczniki, gdyby posłuchała opozycji, ekspertów i nauczycieli, którzy mówili, że nie da się wprowadzić tak dużej reformy w tak szybkim czasie.

Lubnauer oceniał też, że nowe podręczniki powstały "na kolanie" i często są kopiami dotychczasowych podręczników. "Gdyby ta reforma powstawała tak, jak powinna powstawać prawdziwa reforma, w oparciu o opinie ekspertów, w oparciu o czas powierzony naszym największym skarbom jakim są nasze dzieci, mielibyśmy lepsze podręczniki. Mielibyśmy w ogóle podręczniki w szkołach i moglibyśmy z nadzieją patrzeć na przyszły rok" - podkreśliła posłanka.

Jej zdaniem zamiast tego mamy chaos, brak podręczników, remonty w szkołach i ogólne niezadowolenie nauczycieli. "Minister edukacji Anna Zalewska przeprowadziła reformę, która nie jest naprawą tylko popsuciem systemu i jeszcze w dodatku została przeprowadzona pospiesznie i nieudolnie" - uważa Lubnauer.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA