REKLAMA

Nowoczesna rozpoczyna ogólnopolskie konsultacje ws. reformy sądownictwa

  • Autor: PAP/JS
  • 27 września 2017 15:42
Nowoczesna rozpoczyna ogólnopolskie konsultacje ws. reformy sądownictwa Zdaniem posłanki Kamili Gasiuk-Pihowicz, w propozycjach prezydenta ws. KRS i SN znajdują się punkty, które budzą "wątpliwości konstytucyjne" (fot. Kamila Gasiuk-Pihowicz/Facebook)

Nowoczesna rozpoczyna w całym kraju konsultacje ws. prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN oraz propozycji tej partii w tych kwestiach. Lider ugrupowania Ryszard Petru ocenił, że projekty Andrzeja Dudy są tylko "skokiem na stołki i wymianą kadr".

Petru ocenił na konferencji prasowej w Sejmie, że ustawy prezydenta "nie są żadną reformą wymiaru sprawiedliwości, tylko skokiem na stołki i wymianą kadr".

Poinformował, że Nowoczesna rozpoczyna w całym kraju konsultacje ws. ustaw o KRS i SN oraz na temat propozycji jego ugrupowania w tej kwestii. "Chcemy do konsultacji zaprosić wszystkich, którzy uczestniczyli w protestach oraz wszystkich zainteresowanych tym tematem, a szczególnie ekspertów, aby porozmawiać o tym, jakie ryzyko niesie z sobą zmiana proponowana przez PiS, a jednocześnie jak powinien być zreformowany wymiar sprawiedliwości" - tłumaczył Petru. Dodał, że konsultacje będą prowadzone przez posłów Nowoczesnej.

Według polityka w reformie wymiaru sprawiedliwości najważniejsze są trzy kwestie: informatyzacja sądów, zwiększenie roli mediacji oraz obniżka kosztów sądowych. Ocenił, że projekty prezydenta nie wprowadzają żadnego z tych usprawnień.

Zdaniem posłanki Kamili Gasiuk-Pihowicz, w propozycjach prezydenta ws. KRS i SN znajdują się punkty, które budzą "wątpliwości konstytucyjne". "Okazało się, że ustawy Andrzeja Dudy przewidują m.in., że sędziowie izby Sądu Najwyższego, która orzeka o legalności wyborów, będą wybrani przez nominatów PiS-u w Krajowej Radzie Sądownictwa" - mówiła. Jej zdaniem, "jeżeli te ustawy wejdą w życie, będzie to oznaczało koniec demokratycznych wyborów".

"Wątpliwości budzi także obecność ławników w Sądzie Najwyższym, którzy będą wybierani przez PiS-owską większość w Senacie" - podkreśliła posłanka.

Jak dodała Nowoczesna sprzeciwia się też zmianom w obecnej konstytucji "wprowadzanym zwykłymi ustawami" oraz skróceniu kadencji I Prezes SN Małgorzaty Gersdorf a także KRS-u. "Jeżeli się na to zgodzimy, to z tą chwilę z naszymi prawami może stać się wszystko" - oświadczyła posłanka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA