REKLAMA

Nowoczesna. Szłapka apeluje do premier: Zdymisjonuj Waszczykowskiego. Natychmiast

 • Autor: GP
 • 24 stycznia 2017 15:09
Nowoczesna. Szłapka apeluje do premier: Zdymisjonuj Waszczykowskiego. Natychmiast Sytuacja miedzy Radosławem Sikorskim i Witoldem Waszczykowskim psuje ogląd sytuacji dla ministra. Nowoczesna, w oparciu o taką analizę, chce dymisji szefa MSZ, natychmiast. (fot.:youtube.com)

• Nowoczesna zaapelowała o odwołanie ministra Witolda Waszczykowskiego.
• Adam Szłapka (Nowoczesna) uzasadniał, że szef MSZ przedkłada osobisty konflikt z Radosławem Sikorskim ponad interes państwa.
• Dymisja ma być natychmiastowa. Jeśli do niej nie dojdzie, opozycja będzie składać wniosek o odwołanie szefa MSZ.

Po podsumowaniu we wtorek (24 stycznia) polityki zagranicznej w roku 2016, które wygłaszał w KPRM minister Witold Waszczykowski, w Sejmie odnosił się do tych informacji poseł Adam Szłapka (Nowoczesna). Szłapko zaapelował do premier Beaty Szydło.

- Premier powinna zdymisjonować go w trybie natychmiastowym - mówił polityk opozycji, który uzasadnił swoje kategoryczne stwierdzenie informacjami, które Waszczykowski upublicznił w początku tygodnia.

- Wydawało się, że nie może być gorzej, a jednak - uzasadniał Szłapka. Witold Waszczykowski w MSZ to bardzo zła sytuacja. To co mówiliśmy do tej pory to fakty, on nie prowadził polityki zagranicznej Polski - dla Szłapki bierność Waszczykowksiego pojawiła się, gdy w wywiadach i w wypowiedziach kreował nierealistyczne, dla opozycji, wizje dyplomacji.

- Teraz możemy powiedzieć, że Waszczykowski jest groźny dla bezpieczeństw kraju - przeszedł do kluczowego argumentu polityk. - Szef polskiego MSZ jest małostkowy i zawistny. Przedkłada osobisty konflikt z Radosławem Sikorskim (byłym politykiem PO, byłym szefem MSZ) ponad interes państwa.

Szłapka widzi takie cechy charakteru Waszczykowskiego po tym, jak MSZ opublikował notatkę z czasów pracy w MSZ Sikorskiego. Notatka dotyczy roku 2008, gdy relacje miedzy Warszawą i Moskwą były w lepszym stanie. Dla MSZ jest ona dowodem, na zbliżenie stanowisk, a nawet na prorosyjską politykę Sikorskiego.

Były szef MSZ odnosił się do tego zarzutu w mediach społecznościowych:

 

- Ma być ona aktem oskarżenia wobec poprzedniej ekipy rządzącej - referował Szłapka w Sejmie. - A notatka mówi tylko tyle, że w MSZ była dyskusja o tym, jak prowadzić sensowną politykę zagraniczną - umniejszał jej znaczenie poseł Nowoczesnej. - Efekt jest taki, że minister spraw zagranicznych Polski, pan Waszczykowski pokazał Rosji i obcym służbom, jak się myśli w polskim MSZ. To jest wystawienie się na strzał.

Apel o dymisję Waszczykowskiego Szłapka ocenił jako konieczny. Jednocześnie zaznaczał, że jeśli do niej nie dojdzie, klub jego partii będzie walczył o wniosek o wotum nieufności. Mało prawdopodobne, by Waszczykowski stracił stanowisko, zarówno w wyniku działania premier, jak i po wniosku w Sejmie.

- W ocenie szefa resortu Witolda Waszczykowskiego, (notatka) była początkiem porzucania przez rząd Donalda Tuska polityki proukraińskiej na rzecz polityki prorosyjskiej - pisało MSZ na swoich stronach internetowych.

- Te materiały nie powinny być publikowane - zaznaczył o notatce jeszcze Szłapka.

Ocena polityki zagranicznej rządu Szydło

Dla opozycji Waszczykowski, szydło i PiS nie są zainteresowane pozycją Polski w Unii.

- Silna i sprawna UE jest w żywotnym interesie Polski - odpowiadał na pytania dziennikarzy Szłapka, po tym, jak już wyłożył dziennikarzom swój apel do premier. - Do tej pory pomysły na politykę zagraniczną ministra Waszczykowskiego dotyczące Unii czy też pomysły jego przełożonego (to o Jarosławie Kaczyńskim) to były pomysły... nieprzemyślane.

Czytaj: Rząd chce walczyć o wrak TU-154M

Szłapka odwołał się do tzw. koncepcji międzymorza, która jest bliska PiS. - Może być uzupełnieniem działania Unii Europejskiej. Natomiast to nie jest idea-alternatywa, w żadnym wypadku.

Koncepcja międzymorza to szersze porozumienie dyplomatyczno-gospodarcze krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które ma być budowane o sojusze regionalne, czy też Grupę Wyszehradzką. Zwolennikami tego ujęcia są np. prezydent Andrzej Duda, który w 2016 roku reprezentował Polskę na spotkaniu dyplomatycznym tej inicjatywy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA