REKLAMA

Nowoczesna ze wsparciem dla młodych rodzin. Umorzenie wkładu na mieszkanie i więcej na żłobki

 • Autor: PAP/JS
 • 08 lutego 2016 16:08
Nowoczesna ze wsparciem dla młodych rodzin. Umorzenie wkładu na mieszkanie i więcej na żłobki Posłanka Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że fundamentem polityki prorodzinnej musi być kompleksowe podejście do wyzwań, przed którymi stają rodziny (fot. facebook/Paulina Hennig-Kloska)

· W najbliższym czasie powstać ma projekt ustawy dotyczący wsparcia młodych rodzin.
· Przedstawiając program Nowoczesnej, posłanka Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że zawiera on sześć punktów.
· Będą one teraz skierowane do konsultacji społecznych, a następnie powstanie konkretny projekt ustawy dotyczącej wsparcia młodych rodzin.

Możliwość umorzenia wkładu własnego na zakup mieszkania oraz możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin dla rodziców dzieci do 3. roku życia - to niektóre elementy programu prorodzinnego Nowoczesnej.

Posłanka Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że fundamentem polityki prorodzinnej musi być kompleksowe podejście do wyzwań, przed którymi stają rodziny. Zaznaczyła jednocześnie, że polityka prorodzinna nie może koncentrować się jedynie na udzielaniu wsparcia socjalnego i podnoszeniu dochodów rodzin z dziećmi. "Doświadczenia różnych krajów pokazują, że rozdawanie wsparcia finansowego nie przekłada się na wzrost dzietności w poszczególnych krajach" - zaznaczyła Hennig-Kloska.

Dodała, że program Nowoczesnej bazuje na najlepszych rozwiązaniach krajów, które dobrze radzą sobie z zachęcaniem obywateli do posiadania dzieci, m.in., krajów skandynawskich oraz Francji.

"Doszliśmy do wniosku, że największym problemem polskich rodzin jest problem posiadania pierwszego mieszkania" - mówiła Hennig-Kloska. Zwróciła przy tym uwagę, że jakiś czas temu zmieniły się regulacje dotyczące niezbędnego wkładu własnego na zakup mieszkania. W efekcie w 2017 r. wkład własny nie będzie mógł być mniejszy niż 20 proc. wartości nabywanej nieruchomości. Hennig-Kloska stwierdziła, że "jest to poziom dla młodych rodzin nie do przeskoczenia" i dlatego Nowoczesna proponuje wsparcie ze strony państwa w postaci uzupełnienia tego wkładu.

Dodała, że - według propozycji Nowoczesnej - jeśli rodzina w ciągu 10 lat od otrzymania takiego wsparcia "wzbogaci się" o trójkę dzieci (łącznie z adopcją), to nie będzie musiała tego wkładu oddawać, jeśli natomiast będzie posiadała dwójkę dzieci, to zwrócić będzie musiała 25 proc. otrzymanego wkładu własnego; z kolei jeśli w rodzinie urodzi się tylko jedno dziecko, to do zwrotu będzie 50 proc. otrzymanego wkładu. "W ten sposób promowane będą najbardziej rodziny wielodzietne" - podkreśliła posłanka Nowoczesnej.

Według szacunków tego ugrupowania rocznie z takiego programu skorzystałoby 50 tys. rodzin, a koszt dla budżetu policzono na 4 mld zł rocznie.

Posłanka Nowoczesnej stwierdziła, że kolejnym problemem dla młodych rodzin jest pogodzenie obowiązków zawodowych z obowiązkami rodzicielskimi. Nowoczesna postuluje więc - mówiła Hennig-Kloska - "regulacje umożliwiające młodym rodzicom podjęcie pracy na część etatu w trakcie okresu macierzyńskiego i tym samym wydłużenie tego okresu; ponadto możliwość zapewnienia rodzicom dzieci do 3 lat pracy w niepełnym wymiarze godzin, przy czym państwo mogłoby uzupełniać brakującą składkę emerytalną".

Propozycja Nowoczesnej zakłada też przerwy lub skrócenie dziennego czasu pracy o ok. 1-1,5 godz. dla matek karmiących.

Kolejny pomysł zakłada opłacanie składek emerytalnych dla opiekujących się dziećmi członków rodziny w wieku przedemerytalnym (do 3 lat przed emeryturą). Jeśli natomiast rodzice zdecydują się na zatrudnienie opiekunki dla dziecka do 3 roku życia, to mogliby liczyć na to, że państwo opłaci składki emerytalne opiekunki i dofinansuje jej wynagrodzenie - do 200 zł miesięcznie.

Nowoczesna proponuje ponadto zwiększenie środków przeznaczonych na tworzenie żłobków i klubów malucha oraz zwiększenie finansowania na utrzymanie dzieci w żłobkach. Program zakłada też możliwość dofinansowania z funduszu socjalnego tworzenia przyzakładowych żłobków lub klubów malucha. Przewiduje też zagwarantowanie miejsca w przedszkolach dla wszystkich 3-latków, obowiązek przedszkolny dla 5-latków oraz darmowe posiłki w przedszkolach.

Jeśli natomiast chodzi o dzieci w wieku szkolnym, to Nowoczesna chce wprowadzić obowiązek zapewnienia dzieciom 8-godzinnej opieki i ciepłego posiłku w szkołach podstawowych, a dzieci z ubogich rodzin miałyby mieć zapewnioną darmową opiekę i posiłek. Dodatkowo szkoły miałyby obowiązek zapewnienia dzieciom opieki w dni wolne od zajęć dydaktycznych.

Inne propozycje zawarte w założeniach programu prorodzinnego przewidują poprawę ściągalności alimentów, m.in. poprzez ściganie dłużników alimentacyjnych z urzędu, a także kampanię społeczną piętnującą takie zachowania, jak niepłacenie alimentów.

"Finansowanie całego tego programu zamyka się kwotą niecałych 8,5 mld zł" - podkreśliła Hennig-Kloska.

Dodała, że środki na te propozycje miałyby pochodzić m.in. z likwidacji obecnych ulg na dzieci a także z dotychczasowego programu Mieszkanie dla Młodych, który - jak powiedziała - "zostałby zastąpiony lepszym wydaniem dopłat do wkładu własnego".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • potomek komuny 2016-02-09 21:36:08
  nam, rocznikom zapier* cym na roszczeniowych, młodych darmozjadów (vide nowoczesna i te inne nieroby) nikt niczego nie umarzał i za darmo nie dawał MDM-ów, Rodziny na swoim, dopłaty do odsetek z BGK, rocznych płatnych urlopów macierzyńskich, matek I, II, II i kolejnych kwartałów! Była komuna, kartki na wszystko i ocet napółkach!!!!!!!!!!! nie zdążyliśmy jwszcze sami z biedy wyjść i nie mamy z czego dokładać do nowoczesnych nierobów!!!!!!!!!!! jak chcą dokładać, to ze swoich diet i z dotacji, którę biorą od podatników na te swoje bezproduktywne partie, które nie wytwarzają żadnego PKB! Do roboty darmozjady!!!!!!!!!!!!!!
 • gnieźnianka 2016-02-09 08:50:26
  Do X37: wstyd mi za tą partię darmozjadów , którzy nie mają nic do zaproponowania Polakom , a szczególnie za tą posłankę z Gniezna I stolicy Polski , która nazywa Mieszka I królem , a to wiedza z historii skandaliczna , nie powinna pleść publicznie niewiedzy , jest kiepska i haniebna , tak jak teraz wypowiada obietnice bez pokrycia , wielka wiedza w każdej dziedzinie życia społecznego i gospodarczego , wielka specjalistka od wszystkiego , potencjał wiedzy , ale to mydlenie oczu Polakom , niech nauczy się finansów i rachunkowości , niech powie jak majstrowali przy sprawozdaniu z kampanii wyborczej do PKW , dobrze by było gdyby nie dostali za to dotacji na partię z naszych podatków. Ta posłanka jest niegodna sprawowania mandatu posła i ośmieszania w Sejmie swych ziomków I stolicy Polski. Nie jest warta nawet jak mówią funta kłaków , niech usunie słomę z papci , zapomniała swych korzeni . ONI WSZYSCY Z TEJ NIBY NOWOCZESNEJ , to zlepek ludzi miernych , bez żadnego przygotowania do sprawowania mandatów , a wiedza na poziomie poniżej egzaminu dojrzałości , a chlubią się wielkimi wykształceniami , nie mam siły już na ich wypowiedzi , nie da się tego słuchać , tego bełkotu kłamstw i targowych jadaczek i klaunów cyrkowych.
 • X37 2016-02-09 00:11:13
  Do budzik22: Czy budzik22 to od paragrafu 22? Analogia na czasie bo pomysł jest rzeczywiście tak prosty że aż prymitywny. Zabieramy 700PLN w zwiększonych podatkach (daruj sobie bujdy p. Beci i bankstera), dajemy 500PLN jednocześnie trąbiąc niemiłosiernie o swej wpaniałomyślności. 200PLN zostaje na tyłki kolesi i pociotków przyklejone do stołków w administracji i spółkach skarbu państwa. Niedawno p. Becia dała przykład dobrej zmiany - zatrudniła swojego kolegę ze szkoły - pensja tylko 33500 miesięcznie. Obowiązki - nieokreślone. Pospiesz się - jeszcze kilka takich wpisów i ty się na taką synekurę załapiesz.
 • budzik22 2016-02-08 19:55:25
  szczyt głupoty i bezczelności. Dojdziecie do władzy, to zobaczymy co i jak szybko będziecie reformować. Teraz, jak na opozycję przystało, poprzyjcie lub nie i nie kombinujcie, że może wam się uda odwlec prosty i szlachetny pomysł. Nawet jeżeli mógłby być lepszy, to nie trzeba było krytykować, tylko współpracować, bo to zadanie opozycji.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA