REKLAMA

Nowoczesna złoży zawiadomienie do prokuratury ws. nagród

  • Autor: PAP/JS
  • 12 kwietnia 2018 18:04
Nowoczesna złoży zawiadomienie do prokuratury ws. nagród Piotr Misiło zapowiedział wniosek do prokuratury (fot. Facebook)

Posłowie Nowoczesnej zapowiedzieli, że złożą zawiadomienie do prokuratury ws. nagród przyznanym członkom rządu Beaty Szydło. Chodzi o to, by osądzić, że system premii był w istocie systemem "lewych świadczeń pieniężnych" - mówił poseł Nowoczesnej Piotr Misiło.

Paweł Szrot przedstawił w Sejmie - na wniosek Nowoczesnej - informację bieżącą w sprawie nagród przyznanych członkom rządu byłej premier Beaty Szydło oraz na temat przeprowadzonej przez premiera Mateusza Morawieckiego redukcji liczby wiceministrów. Podkreślił, że temat nagród jest zamknięty. Jestem absolutnie przekonany, że wszyscy, których to dotyczy, wykonają zobowiązania i przekażą nagrody na cele charytatywne - mówił w Sejmie Szrot.

"W najbliższych dniach złożymy doniesienie do prokuratury jako klub poselski Nowoczesna, aby prokuratura rozstrzygnęła ponad wszelką wątpliwość, że przygotowany w kancelarii premiera system premii nie był w istocie systemem premii, tylko lewych świadczeń pieniężnych, które były wypłacane ministrom i wiceministrom polskiego rządu" - zapowiedział Misiło podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Zdaniem posła Marka Sowy (Nowoczesna) następstwem wypłacania nagród "jest to, że Jarosław Kaczyński - zwykły poseł - będzie w tej chwili wyznaczał jakie wynagrodzenie będą mieli inni posłowie". "Mam wrażenie, że ostatnia aktywność Jarosława Kaczyńskiego absolutnie nie wskazuje na to, aby był posłem zawodowym" - dodał polityk.

Poseł Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) nawiązując do oświadczenia majątkowego prezesa PiS za 2016 r., w którym ujęta jest wartość uposażenia poselskiego w wysokości 147 tys. zł. zapowiedział złożenie do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego zapytania w tej sprawie. "Jak wiadomo uposażenie poselskie nie przekraczało w 2016 r. 120 tys. zł rocznie" - podkreślił.

"Pytamy również jak lider PiS pracuje jako członek komisji ds. Współpracy z Polakami i Polonią za granicą. Jarosław Kaczyński jest członkiem tej komisji i chcielibyśmy wiedzieć w ilu posiedzeniach komisji od początku 2015 r., od początku prac VIII kadencji Sejmu uczestniczył" - podkreślił Meysztowicz.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował na początku kwietnia, że Komitet Polityczny PiS na jego wniosek ustalił, że w Sejmie zostanie złożony projekt przewidujący obniżenie o 20 proc. pensji poselskich i senatorskich. Mają też zostać "wprowadzone nowe limity obniżające" wynagrodzenia dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów, a także dla ich zastępców. Kaczyński zapowiedział też, że ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu, którzy są politykami, zdecydowali się na przekazanie swoich nagród na cele społeczne do Caritasu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA