REKLAMA

Nowojorska Polonia krytykuje decyzję polskiego MSZ

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 17 lutego 2016 11:13
Nowojorska Polonia krytykuje decyzję polskiego MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych odwołało z funkcji Konsul Generalną RP w Nowym Jorku Urszulę Gacek (fot. twitter.com)

· Ministerstwo Spraw Zagranicznych odwołało z funkcji Konsul Generalną RP w Nowym Jorku Urszulę Gacek.
· Konsul ma opuścić swoje stanowisko do końca 2016 roku.
· Polonia nowojorska zapowiada akcje protestacyjne.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odwołało z pełnionej funkcji Konsul Generalną RP w Nowym Jorku Urszulę Gacek. Konsul potwierdziła te informacje „Super Expressowi”. – Jest decyzja ministra, abym zjechała z placówki w tym roku – powiedziała.

Jak informuje dziennik, przedstawiciele Polonii są poruszeni decyzją polskiego MSZ. Zapowiadają akcje protestacyjne w obronie konsul. Powstał nawet list protestacyjny, pod którym podpisało się kilku polonijnych liderów. Na niedzielę, 21 lutego, zaplanowano protest pod siedzibą konsulatu RP w Nowym Jorku.

„Przez rok swojej pracy na stanowisku Konsula Generalnego dała się poznać jako wysokiej klasy dyplomata, umiejący nawiązywać stosunki ze wszystkim grupami Polonii nowojorskiej oraz znakomicie reprezentujący Rzeczpospolitą na zewnątrz. [...] W jak najbardziej kompetentny i taktowny sposób spełniała swoje obowiązki, Nie zamykała się w wieży z kości słoniowej, ale była dostępna dla wszystkich, którzy pragnęli się z nią porozumieć. W swoją pracę wkładała pasję i serce i była konsulem ponad podziałam” – cytuje fragment petycji portal naTemat.pl.

Urszula Gacek funkcję Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku pełni od 21 grudnia 2014 roku. Urodziła się w Wielkiej Brytanii w rodzinie polskich emigrantów. Jest absolwentką Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie zdobyła dyplom z filozofii, nauki o polityce i ekonomii.

W 1991 roku przeprowadziła się z Wielkiej Brytanii do Polski. Przez wiele lat pracowała w biznesie. Pełniła m.in. funkcję prezesa zarządu Tarnowskiego Klastra Przemysłowego S. A. W 2005 roku objęła mandat senatora. Była aktywnym członkiem Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Pełniła również funkcję wiceprzewodniczącej Polsko-Brytyjskiej Grupy Parlamentarnej oraz została delegatem Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W 2007 roku została wybrana do Parlamentu Europejskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA