REKLAMA

Nowy projekt MZ na Światowe Dni Młodzieży

  • Autor: PAP/JS
  • 21 czerwca 2016 07:58
Nowy projekt MZ na Światowe Dni Młodzieży Na obszarze objętym zabezpieczeniem medycznym Światowych Dni Młodzieży wprowadzony zostanie specjalny mechanizm powiadamiania o podejrzeniu lub rozpoznaniu zakażeń i chorób zakaźnych (fot. PTWP)

• Błonica, cholera, dur brzuszny, dżuma, odra, ospa i wąglik - to niektóre z chorób, których wykrycie na obszarze objętym zabezpieczeniem medycznym Światowych Dni Młodzieży należy zgłosić w ciągu dwóch godzin.
• Projekt rozporządzenia trafił właśnie do uzgodnień.

Na obszarze objętym zabezpieczeniem medycznym Światowych Dni Młodzieży wprowadzony zostanie specjalny mechanizm powiadamiania o podejrzeniu lub rozpoznaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Zgłoszenia przekazywane mają być do państwowych inspektorów sanitarnych.

Projektowane rozporządzenie ministra zdrowia określa wykaz zakażeń, chorób zakaźnych oraz biologicznych czynników chorobotwórczych, które mają być zgłaszane w czasie nie dłuższym niż 2 godziny od chwili powzięcia podejrzenia, rozpoznania lub uzyskania wyniku badania.

Wykaz dotyczący zakażeń i chorób zakaźnych obejmuje 25 pozycji, znajdują się na nim m.in. błonica, cholera, choroba wirusowa Ebola, dur brzuszny, dżuma, odra, ospa i wąglik.

Wykaz biologicznych czynników chorobotwórczych ma 27 punktów, m.in. pałeczki legionelozy, pałeczkę czerwonki, wirus zapalenia wątroby typu A i rotawirusy.

Czytaj też: Nowe polsko-chińskie porozumienia gospodarcze

W uzasadnieniu projektu wskazano, że obejmuje ono te zakażenia oraz choroby zakaźne, które ze względu na ciężki przebieg oraz przenoszenie się z człowieka na człowieka, wykazują duży potencjał epidemiczny, w szczególności w przypadku zgromadzeń masowych.

Autorzy regulacji zaznaczają, że takie choroby jak np. borelioza, choroby krwiopochodne (wirusowe zapalenie wątroby typu B i C), choroby przenoszone drogą płciową (HIV, AIDS, kiła, rzeżączka) powinny nadal być zgłaszane w trybie rutynowym.

Rozporządzenie MZ jest wydawane na podstawie ustawy dotyczącej szczególnych rozwiązań związanych z organizacją wizyty Jego Świątobliwości papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Światowych Dni Młodzieży-Kraków 2016.

Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą od 26 do 31 lipca w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki. Od 27 do 31 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA