REKLAMA

Nowy rok szkolny: Elbanowski oskarża samorządy o korumpowanie rodziców

 • Autor: GP
 • 01 września 2016 10:24
Nowy rok szkolny: Elbanowski oskarża samorządy o korumpowanie rodziców Tomasz Elbanowski od 8 lat stara się by to rodzice decydowali, a nie rząd, kiedy zaczynać edukację dzieci. (fot.:youtube.com)

• 1 września 2016 to pierwszy rok szkolny, w którym rodzice sami decydują, czy ich sześcioletnie dziecko pójdzie do pierwszej klasy.
• Ten stan rzeczy cieszy Tomasza Elbanowskiego, który wraz z żoną walczył od lat o takie możliwości dla rodziców.
• Jednocześnie widzi w działaniach samorządów próby korumpowania rodziców, by posyłali dzieci wcześniej do szkoły.

Wraz z rozpoczynającym się rokiem szkolnym, po raz pierwszy rodzice mogą sami decydować o tym, czy ich dzieci pójdą do szkoły Decyzję mogą podjąć matki i ojcowie dzieci urodzonych w roku 2010, czyli obecnych 6-latków.

To jak wygląda ten proces w praktyce oceniał na antenie Telewizji Republika Tomasz Elbanowski, który wraz z żoną zbudował ruch społeczny sprzeciwiający się posyłaniu dzieci do szkół wcześniej.

Tomasz Elbanowski uważa, że warto było walczyć o 6-latki

- Udało nam się, rząd przyznał obywatelom rację - mówił działacz społeczny. - Wiemy, że 82 proc. rodziców wybrało edukację przedszkolną dla swoich dzieci. Ważne, że mieli w ogóle taką możliwość. To jest wielka satysfakcja - dodał.

Tomasz Elbanowski referował tę sytuację na swoim przykładzie. - Sam mam 6-latka, który również zostaje w zerówce i bardzo się z tego cieszę. Walczyliśmy 8 lat, my i wielu innych rodziców. Zebraliśmy ponad 1.5 miliona podpisów, wiele lat się o to dobijaliśmy i dzisiaj widać, że było warto.

Samorządy i rodzice walczą o dzieci

Jednak nie wszystko w obecnej sytuacji cieszy Elbanowskiego.

- Samorządy wykorzystują to, że rodzice mogą wysłać dziecko do szkoły w wieku 6 lat i wręcz zmuszają rodziców do tego. Zdarza się, że oferują za to pieniądze - wydaje mi się to niemoralne - mówił działacz społeczny. Podkreślił, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ministerstwo edukacji, rząd i samorządy różnymi zachętami, walczą o dzieci.

Czytaj: Prezydent złożył życzenia dla nauczycieli i uczniów

- Instytut Badań Edukacyjnych stwierdził, że z rocznika, który jako pierwszy poszedł do pierwszej klasy w wieku 6 lat, to 10 proc. dzieci od samego początku wymagało nadrabiania materiału, bo nie dawały rady. Samorządy grają nie fair i starają się ten wybór ograniczać. Spora część rodziców, która posłała 6-latka do pierwszej klasy nie jest z tego zadowolona - mówił na antenie telewizji gość.

Elbanowcy współpracują z ministerstwem

Fundacja Tomasza i Karoliny Elbanowskich została partnerem Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) w maju 2016 roku.

Wiadomo wówczas było, że fundacja ma uczestniczyć w konsultacjach dotyczących zmian w systemie edukacji w Polsce, które mają odpowiadać na na oczekiwania społeczne i zmiany gospodarcze.

Tomasz Elbanowski zastrzegał, gdy ogłoszono współpracę, że  trudno mówić o szczegółach partnerstwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • ada 2016-09-01 20:43:02
  Panie Elbanowski, niech się pan zastanowi zanim coś palnie
 • KWQAK 2016-09-01 13:33:16
  Wg Ebanowskich polskie dzieci są mało rozwinięte i bardzo głupie oraz niezaradne fizycznie. Uzyskują zaradność dopiero w wieku 7 lat gdy kościół je poświęci po raz kolejny. Dziwne,że w UE w niektórych krajach już trzyletnie dzieci (np. Hiszpania) idą do szkoły i doskonale sobie radzą.Tylko kościół i nawiedzeni typu Elbanowscy nie mają tam wiele do gadania. Kiedy w Polsce zacznie decydować rozum a nie kasa i nawiedzenie?
 • spoko 2016-09-01 12:03:49
  Dwa w jednym , cieszy się i jednocześnie krytykuje , to jest to , super gość .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA