REKLAMA

NSZZ "Solidarność" krytykuje założenia programu rządowego 500+

  • Autor: PAP/GP
  • 21 stycznia 2016 18:02
NSZZ "Solidarność" krytykuje założenia programu rządowego 500+ Program "Rodzina 500 plus" ma zacząć działać od 1 kwietnia. Zakłada przekazywanie nieopodatkowanych 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko. (fot.twitter.com/ZR_Rzeszow)

· Wprowadzenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia z programu 500+ zaprzecza powszechności tego rozwiązania - piszą działacze NSZZ Solidarność.
· Tylko 31 proc. rodzin otrzyma 500 zł na pierwsze dziecko - wskazuje związek zawodowy.

Prezydium NSZZ "Solidarność" wydało w czwartek stanowisko, w którym podkreślono, że związek popiera główny cel programu 500+, ale uważa, że zaproponowane rozwiązania mogą mieć mocno ograniczone efekty, a zdefiniowane cele mogą być trudne do osiągnięcia.

- Ustanowienie kryteriów dochodowych uprawniających do świadczenia na pierwsze dziecko zaprzecza uznaniu tych rozwiązań jako powszechnych. Projektodawca w uzasadnieniu wykazuje, że przy kryterium określonym na poziomie 800 zł na członka rodziny (1200 zł, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne) jedynie 31 proc. wszystkich rodzin otrzyma świadczenie na pierwsze dziecko - podkreśla Solidarność.

Związek zwraca uwagę, że ustalona kwota uprawniająca do świadczenia jest niższa niż minimum socjalne dla rodzin z jednym dzieckiem, które wynosi ok. 880 zł lub 935 zł (w zależności od wieku dziecka), a to - jak napisano w opinii - oznacza brak wsparcia dla rodzin z jednym dzieckiem, o dochodach poniżej minimum socjalnego, czyli żyjących na granicy ubóstwa. W takiej samej sytuacji znajdą się samotni rodzice, których dochody przekraczają nieznacznie wartość wynagrodzenia minimalnego - zaznaczają związkowcy.

Program "Rodzina 500 plus" ma zacząć działać od 1 kwietnia. Zakłada przekazywanie nieopodatkowanych 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymać mają wsparcie także na pierwsze dziecko.

NSZZ "Solidarność" napisała w swoim stanowisku, że nie zgadza się na ograniczenie wsparcia na pierwsze dziecko wśród rodzin najmniej zamożnych przy jednoczesnym wsparciu dzieci w rodzinach najzamożniejszych.

W piątek zakończą się konsultacje w sprawie programu "Rodzina 500+", które minister pracy Elżbieta Rafalska i wiceministrowie prowadzą w regionach. W spotkaniach brali udział przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych i innych podmiotów zainteresowanych programem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Wojciech St. Magdziarz 2016-01-22 16:29:22
    Coś w tym jest. Moim zdaniem pierwsze dziecko powinno być objęte programem 500+, jeśli dochód na osobę jest poniżej 1000 zł; przecież odlicza się z tego czynsz, media itp. Problematyczna natomiast jest objęcie programem rodzin, w których dochód na osobę przekracza 5000 czy 7000 zł. Pytanie wreszcie - netto czy brutto?
  • wdzivny 2016-01-21 19:14:57
    I trzeba dodać, że te 800 zł to nie jest co prawda nędza, ale na pewno wielka bieda.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA