REKLAMA

Obama odwiedził meczet i potępił antymuzułmańskie wypowiedzi

  • Autor: PAP
  • 03 lutego 2016 22:17
Obama odwiedził meczet i potępił antymuzułmańskie wypowiedzi - Słyszymy ostatnio niewybaczalną retorykę, wymierzoną w amerykańskich muzułmanów - powiedział Obama. (Fot.: Flickr, Steve Jurvetson, CC2.0)

• Prezydent USA Barack Obama złożył pierwszą za swej prezydentury wizytę w meczecie i spotkał się z przywódcami organizacji amerykańskich muzułmanów.
• Wystąpił też w Stowarzyszeniu Islamskim w Baltimore.
• Potępił "niewybaczalną retorykę, wymierzoną w amerykańskich muzułmanów".

Podczas wizyty w środę, 3 lutego Obama potępił antymuzułmańskie wypowiedzi niektórych polityków jako "absolutnie niewybaczalne", co było czytelną aluzją do wystąpień ubiegających się o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa i Bena Carsona, choć prezydent nie wymienił ich ani nie zacytował ich wypowiedzi.

Trump ogłosił propozycję wprowadzenia całkowitego zakazu wjazdu do USA dla muzułmanów, zarówno dla imigrantów, jak i turystów, uznając to za sposób, by chronić USA przed straszliwymi atakami ze strony ludzi, którzy wierzą w dżihad.

- Słyszymy ostatnio niewybaczalną retorykę, wymierzoną w amerykańskich muzułmanów, w naszym kraju takie wypowiedzi nie powinny mieć miejsca - powiedział Obama w meczecie na przedmieściach Baltimore.

Prezydent skrytykował uprzedzenia wobec amerykańskich muzułmanów, które - jak powiedział - po zamachach terrorystycznych w Paryżu i Kalifornii stają się coraz bardziej powszechne.

- Musimy zrozumieć, że atak na jedną religię, to atak na wszystkie religie - dodał.

Drażliwa politycznie kwestia

13 listopada 2015 r. doszło do seria zamachów w Paryżu, w których zginęło 130 osób. Do odpowiedzialności przyznało się Państwo Islamskie (IS). W związku z atakami wprowadzono stan wyjątkowy, który ma obowiązywać do 25 lutego 2016 roku. W Kalifornii 2 grudnia muzułmańskie małżeństwo zastrzeliło w San Bernardino 14 osób. IS ogłosiło za pośrednictwem swych mediów, że sprawcy byli zwolennikami tej organizacji.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że stosunek do islamu stał się tak drażliwą politycznie kwestią, że Obama, który odwiedził wiele meczetów podczas swych zagranicznych podróży, zaczekał niemal do końca swej drugiej kadencji z wizytą w świątyni amerykańskich muzułmanów.

AP przypomina, że Obama, który jest chrześcijaninem, posądzany był o to, że jest muzułmaninem, i pogląd ten jest wciąż dość rozpowszechniony wśród zwolenników Republikanów. Prezydent nawiązał do tego podczas swego wystąpienia i przypomniał, że podobne plotki wygłaszano na temat Thomasa Jeffersona.

- A więc nie byłem pierwszy - dodał Obama.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • kim jestes 2016-02-03 23:10:13
    Czy czyny i słowa prezydenta Obamy swiadczą o tym, że jest Chrześcijaninem?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA