REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego: Propozycja Szałamachy ma chronić budżet

 • Autor: GP
 • 01 sierpnia 2016 08:41
Obniżenie wieku emerytalnego: Propozycja Szałamachy ma chronić budżet Reforma wieku emerytalnego przechodzi konsultacje w rządzie. Nowe pomysły zgłasza Paweł Szałamacha, szef resortu finansów. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

● Paweł Szałamacha, minister finansów chce obudować obniżenie wieku emerytalnego rozwiązaniami, które będą korzystne dla budżetu.
● Pomysł ten popierają już inni ministrowie: Piotr Gliński, Anna Streżyńska i Konstanty  Radziwiłł.

W poniedziałkowym (1 sierpnia) wydaniu "Faktu" analizowana jest sytuacja planowanej reformy wieku emerytalnego. Wedle ustaleń gazety w rządzie rośnie niepokój o możliwe konsekwencje takiego ruchu.

- Coraz więcej ministrów martwi się, że obniżenie wieku emerytalnego bez mechanizmów zniechęcających do pobierania świadczeń, skończy się katastrofą - ocenia periodyk. - Rośnie grono zwolenników pomysłu ministra finansów Pawła Szałamachy.

Omawiany pomysł szefa resortu finansów to rezygnacja z przeliczania emerytury. Raz wyliczone świadczenie powinno pozostać na stałym poziomie, niezmienione. To ma znaczenie w przypadku osób, które pobierając emeryturę pracują. - Emerytura wzrastać będzie jedynie dzięki waloryzacji - pisze "Fakt".

Gazeta ocenia, że Szałamacha mógł do tej pory liczyć na wicepremierów Mateusza Morawieckiego i Jarosława Gowina. W ostatnich dniach do pomysłu szefa resortu finansów dołączyć mieli wicepremier Piotr Gliński, minister cyfryzacji Anna Streżyńska i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Szałamacha chce walczyć o obostrzenia obniżenia wieku emerytalnego, które będą korzystne dla budżetu. Kluczową postacią dla forsowanych pomysłów Szałamachy ma być szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej - Elżbieta Rafalska.

Rząd, podobnie jak opozycja, ma być świadomy, że proste obniżenie wieku emerytalnego z obecnych wartości (progresywnie podnoszonych po decyzji rządów Donalda Tuska) nie jest możliwe. - Budżet tego nie wytrzyma - mówi jeden z ministrów.

Reforma wieku emerytalnego, jego obniżenie do poprzednich wartości, była jedną z kluczowych obietnic wyborczych PiS w 2015 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Marco Polo 2016-09-12 13:14:24
  Nie interesuje mnie budżet .Oddajcie nam Nasze pieniądze. Zabieście tym którzy do tej pory nie płacili składek
 • prawda jest okrutna! 2016-08-01 21:04:55
  Zarządzaniem Państwem to jak prowadzenie wielkiego przedsiębiorstwa, podstawą sukcesu są jak najniższe koszta względem przychodów, reasumując biurokracja niszczy finanse publiczne. Urzędu Pracy zlikwidować, powyższe zadania się dublują z uwagi na dobrze rozwinięte Ośrodki Pomocy Społecznej na terenie Polski. Wojewódzkie Inspektoraty Geodezji i Kartografii zlikwidować patologie przestępczą po aferze gruntowej masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas w obrębach gmin, gdzie właściciele gruntów nawet niebyli stronami postępowania na poziomie geodezyjnym doszło do najcięższych przestępstw z Urzędu, wszelkie zmiany zostały wprowadzone w ewidencji co wyłożyło cały system prawny w Polsce itd.
 • grazka 2016-08-01 15:02:51
  i bardzo dobrze, nie przeliczać emerytur...i zabronić pracy w budźetowych instytucjach, kto chce niech zakłada własną działalnośćREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA