REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego: Rząd zapłaci 10 tys. osobom, które nie przejdą na emeryturę?

  • Autor: InfoWire.pl/AT
  • 29 marca 2017 11:48
Obniżenie wieku emerytalnego: Rząd zapłaci 10 tys. osobom, które nie przejdą na emeryturę? Rząd zapłaci osobom, które nie przejdą na wczesniejszą emeryturę (fot.flickr.com/Alex Santos Silva)

Rząd rozważa premiowanie osób, które zdecydują się na nie skorzystanie z obniżonego wieku emerytalnego. Mają one dostać 10 tys. zł.

• Premia 10 tys. zł za niekorzystanie przez dwa lata z obniżonego wieku emerytalnego – to kolejny pomysł na zmiany w systemie emerytalnym.

• Pomysł premii jest jednym z rozważanych przez rząd wariantów rozwiązań zachęcających do późniejszego przechodzenia na emeryturę – potwierdziła Premier Beata Szydło.

• Najnowszy pomysł wypłaty bonusów za późniejsze przejście na emeryturę jest najlepszym spośród tych, które do tej pory zostały zaproponowane przez kręgi rządowe – oceniają Pracodawcy RP.

- Rząd rozważa propozycję by wynagrodzić osoby, które zdecydują się na nie skorzystanie z obniżonego wieku emerytalnego lecz będą pracować 2 lata dłużej. W przypadku mężczyzn do 67 roku życia, w przypadku kobiet do 62 roku życia. Te dwa lata pracy przełożą się na to, że otrzymają bonus w wysokości 10 tys. zł takiego dodatku jednorazowego. Jest to nazywane wstępnie mianem „bonu emerytalnego” – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP.

Rząd już od dawna zastanawia się, jak zapobiec korzystaniu przez obywateli z prawa do przejścia na emeryturę w wieku 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. A takie możliwości pojawią się już 1 października – kiedy zacznie obowiązywać nowe prawo.

Najnowszy pomysł wypłaty bonusów za późniejsze przejście na emeryturę jest najlepszym spośród tych, które do tej pory zostały zaproponowane przez kręgi rządowe – oceniają Pracodawcy RP. Ich zdaniem takie rozwiązanie może wpłynąć na zmianę decyzji stosunkowo niewielkiego odsetka ubezpieczonych, a część pieniędzy trafi do tych, którzy i tak pracowaliby dłużej.

Pomysł wypłaty bonusów za późniejsze przejście na emeryturę jest najlepszym spośród tych, które do tej pory zostały zaproponowane przez kręgi rządowe - uważają Pracodawcy RP (Łukasz Kozłowski, fot.newsrm.tv)

W wyniku skrócenia wieku emerytalnego do końca bieżącej dekady liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszy się dodatkowo o nieco ponad 1 mln, co nie pozostanie bez wpływu na potencjalne tempo wzrostu gospodarczego oraz sytuację finansów publicznych. Jak wynika z szacunków ZUS, w dalszej perspektywie przeciętna wysokość emerytury mężczyzn obniży się na skutek samego skrócenia wieku emerytalnego o ok. 10 proc., a kobiet o ponad 40 proc.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Emerytka 2017-03-29 16:40:17
    Moim zdaniem najczęściej, dłużej chcą pracować osoby: zajmujące wysokie stanowiska lub dobrze płatne, dające im satysfakcję. Często są to osoby mało wydajne ze względu na wiek. Jestem w tym wieku i znam to środowisko. Jestem już emerytką, ale wielu moich znajomych trzyma się kurczowo stołka, najbardziej dla prestiżu. Podczas spotkań towarzyskich daje się zauważyć jak żle jest z ich myśleniem. Oczywiście znam osoby starsze ode mnie i ich umysł działa bez szwanku. Te osoby najczęściej mówią, że przydałby się odpoczynek, ale pracodawcy proszę, żeby pracowali. Nogroda za dłuższą pracę spowodowałaby korupcję, przetrzymywanie na stanowiskach osób nie nadających się do pracy, zajmujących miejsca młodym. Moja koleżanka zrozumiała tą sytucję, gdy jej dobrze wykształcona córka nie mogła znależć pracy i wskazała stanowiska, gdzie zatrudnieni są emeryci. Dłużej pracowaliby przede wszystkim egoiści, nie patrzący na innych i na wydajność pracy. Złe myślenie jednego urzędnika generuje pracę wielu innych służb. Są urzędnicy, którzy kierują się przepisami lub sposobem załatwiania spraw "tak jak to dawniej bywało" i nie mogą przejść na nowe tory. Czy za to płacić?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA