REKLAMA

Obrona Terytorialna: PO pomysł się nie podoba, bo zabiera pieniądze na wojsko

  • Autor: GP/PAP
  • 03 listopada 2016 10:00
Obrona Terytorialna: PO pomysł się nie podoba, bo zabiera pieniądze na wojsko Polityk PO widzi w działaniach MON nieodpowiedzialne wydawanie funduszy na obronność. (fot.:youtube.com)

• PO przekonuje, że obrona terytorialna zabierze pieniądze na modernizację wojska.
• Tomasz Siemoniak w tym samym wywiadzie radiowym przekonywał, że nie ma sobie ani współpracownikom nic do zarzucenia w temacie śmigłowców Caracal.
• Partia opozycyjna odwraca ten temat. Decyzję o odstąpieniu strony polskiej od kontraktu ze stroną francuską PO uważa za błąd.

- Jesteśmy jako partia krytyczni wobec projektu powstania obrony terytorialnej - mówił były szef MON, Tomasz Siemoniak. Polityk był gościem Polskiego Radia w czwartek (3 listopada). - Ten pomysł zabierze pieniądze na modernizację wojska - powiedział polityk PO.

Obrona terytorialna to pomysł PiS z kampanii wyborczej, który ma za cel wzmocnić potencjał obronny Polski przez zaangażowanie w struktury obronne osób zainteresowanych tematyką militarną i gotowych ponosić obowiązki wpisane w służbę wojskową.

To kolejny wywiad Tomasz Siemoniaka, w którym polityk krytykuje działania MON kierowanego przez Antoniego Macierewicza. Od kiedy zapadły decyzje o przerwaniu rozmów ze stroną francuską w sprawie śmigłowców Caracal, Siemoniak widzi karygodne błędy w działaniu kierownictwa MON.

Zapytany o prokuratorskie śledztwo, które ruszyło w temacie przetargu na wspomniane śmigłowce zaznaczał:

- Wiem, że przy przetargu na Caracale (za rządów PO-PSL - red.) wszystko był robione przejrzyście - polityk uzasadnił też, jak  to się stało, że pieniądze na śmigłowce będą wydawane po raz kolejny. Rozpisany będzie musiał być kolejny przetarg.

- PiS w sprawie helikopterów dla wojska wybrało drogę zadowalania producentów i związkowców - zasugerował Siemoniak. W pierwotnym przetargu polskie zakłady zbrojeniowe zostały odrzucone jako oferent.

Siemoniak oraz Sławomir Neumann (szef klubu parlamentarnego PO) chcą, by służby przyjrzały się przetargowi:

- Chcemy zbadać to w komisji śledczej, bo wiemy, że dzisiaj prokuratura nie jest prokuraturą niezależną, działa na zlecenie (ministra sprawiedliwości) Zbigniewa Ziobry, w tematach, które są politycznie potrzebne PiS, a nie służy wyjaśnianiu żadnej kwestii, która dotyczy tej afery śmigłowcowej, która już swym zasięgiem obejmuje kilka krajów - mówił polityk. - Minister Macierewicz zahaczył o Francję, Rosję, Egipt ostatnio. To jest rozwojowa afera ministra Macierewicza.

Polityk odnosił się do informacji szefa MON wygłoszonej w Sejmie. Macierewicz sugerował wówczas, że polski przetarg na śmigłowce Caracal był częścią polityczno-obronnego porozumienia między Polską i Francją. W ramach tego (domniemanego) porozumienia Polacy mieli kupić śmigłowce w zamian za odstąpienie przez Francuzów od sprzedaży Minstral (okrętów bojowych) stronie rosyjskiej.

Macierewicz sugerował, że okręty sprzedano Egiptowi, a Federacja Rosyjska odkupiła za "przysłowiowe dwa dolary" od Egiptu te statki. Te informacje potem dementowała strona rosyjska i egipska.

W obronę decyzje MON brał szef dyplomacji Witold Waszczykowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • zygfryd 2016-11-03 14:55:01
    bardzo dziwna wypowiedz polityka PO, gdyż do tej pory politycy tej frakcji nie interesowali się wojskiem i przez 8 lat nie przeszkadzało im, że wojsko nie ma pieniędzy. A tu raptem proszę zaczęli się tym interesować.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA